MediaCat

Geleceği bugün yaşamak üzerine…

CMO Perspektifi’nde bu ayki konuğumuz Ford Türkiye Pazarlama Lideri Talat İşçioğlu.

Kısa bir süre önce hepimizi Türkiye’de otomotiv sektörünün ilk sanal influencer’ı Alin ile tanıştıran Ford Türkiye’nin pazarlama lideri Talat İşçioğlu ile bir aradayız. Yaşam tarzının ve hobilerinin temelinde, insanları geleceğe dair heyecanlandıracak sıradışı anlara ortak etme güdüsü bulunan Alin’in yarattığı etkiyi İşçioğlu’ndan dinliyoruz.

Alin’in doğuşuna da zemin hazırlayan sanal influencer’larla başlayalım.

Sosyal medya kullanımı ve dijital iletişim insanların günlük hayatında çok ciddi bir yer almaya başladı. Şu anda milyonlarca kullanıcı her dakika sosyal medyada. Sadece sosyal etkileşim için burada değiller artık. Sosyal medya kullanıcıların bir ürünü satın alma kararında da etkili oluyor. Dolayısıyla influencer’lar pazarlama tarafında önem kazanmaya başladı. Özellikle Amerika’da 2023 yılı itibarıyla 21,1 milyar dolardan bahsediliyor. 2024’te bu rakamın 24 milyar dolar olacağı öngörülüyor. Bunun Türkiye’deki karşılığı 50-55 milyon dolar seviyesinde.

Influencer’ın sanal hale gelmesiyse konuyu çok farklı bir boyuta taşıyor. Markanın kendi tarafından baktığınız zaman sanal bir influencer yaratmak demek o markanın yarattığı teknolojik gelişmişlik algısını yükseltmesi demek. Modern, özgün bir imaja sahip olmak demek.

Müşteri tarafından baktığınız zaman da aslında müşterinin marka ile birebir karşılaşması demek. Markayı birebir karakterize eden sanal influencer, marka ile tüketici arasındaki gerçek kişileri ortadan kaldırıyor. Marka olarak sizin yansıtmak istediğiniz, müşteriye vermek istediğiniz mesajları sanal influencer’lar direkt verebiliyor. Herhangi bir filtre olmadan insanlardan direkt etkileşim alabiliyorsunuz.

Marka olarak bizim amacımız insanlara geleceği bugünden yaşatmak. Yenilikçi teknolojileri ürünlerimize ve hizmetlerimize taşıdığımız gibi iletişim faaliyetlerimize de taşıyoruz Alin ile. O, Türkiye’de otomotiv sektöründe yaratılan ilk sanal influencer ve bizim karakterimizi yansıtarak insanlara yavaş yavaş kendini tanıtıyor.

Marka ile tüketici arasındaki gerçek kişilerin yerini sanal influencer’ların alması güven sorunu yaratmadı mı?

Bu insanların teknolojiye yaklaşımıyla alakalı. İnsanlar karşısındakinin ne olduğunu kavradıkları zaman daha çok güveniyorlar ona. Karşılarındaki aslında bir marka, o markanın temsil ettiği tüm değerler… Herhangi bir kişinin söylediğine değil markanın söylediğine, markanın tanıttığına ya da onun deneyimine güveniyorsunuz burada. Alin sizinle konuşurken aslında Ford sizinle konuşuyor. İşin daha da güzeli, arada başka insanlar olmadan almak istediğimiz tüm geribildirimleri alabiliyoruz.

Karakteri yaratırken robot bir karakter yaratmadık ama insanların bu karakterin sanal olduğunu anlaması için bazı farklılıklar yaptık. Aksi takdirde karakterin gerçekliğini anlamak mümkün değil ve bir güvensizlik yaratacak olursanız, tam da burada yaratırsınız. Öyle bir yola gitmiyoruz. Alin sanal bir influencer ve sosyal medyadaki adında da var bu sıfat.

Amerika’da özellikle insanların sanal influencer’lara danışarak satın almaya başladıkları oranların ciddi anlamda yükseldiğini görüyoruz. Yetişkinlerin yüzde 35’inin önce sanal bir influencer’a danıştığını, sonra satın alma kararı verdiğini biliyoruz.

Alin’in hobileri ve yaşam stilini hangi marka stratejileri şekillendirdi?

Ford sadece insanları A noktasından B noktasına taşımaz; aynı zamanda insanların sınırları zorlamasına ve kendi özgürlüklerini kazanmasına, kendi potansiyellerini keşfetmesine yardım eder. Alin’in karakterinde de bu var. O da yenilikçi ve özgün bir karakter. Sınırlarını zorlar, maceracı ve özgür ruhludur… Ne olursa olsun, gelecekle ilgili bir açlığı var. Farklı yönlerde olmaya çalışıyor. Sadece geleceği hayal etmekle kalmayıp, geleceği yaşamaya çalışıyor aynı zamanda. Sürekli gezmesi, spor yapması, kendine özen göstermesi, teknolojiye önem vermesi ve yeni şeyleri denemesi, Ford’un kendi DNA’sıyla, “Geleceği bugünden yaşa” mottosuyla birebir örtüşüyor.

Ford araçları, insanların kendi sınırlarını bulabilmesi için var. Bir F-150’nin, bir Mustang Mach-E’nin özgürlükçü yapısı neyse Alin’in içindeki özgürlükçü ruh o. Hikâye aslında biraz buradan başlıyor. Markanın kendi yapısı aynı zamanda karakterin kendi yapısına dönüşmüş oluyor bir anlamda. Etrafını etkilemek isteyen her maceraperestin yaptığını yapmaya çalışıyor Alin. Biz araştırmalar yaparak kitlemize beğendiklerini ve istediklerini sunacak hizmetler vermeye çalışırken Alin de onlara haber vermek istiyor. Moda, makyaj, spor… Hayatın birçok alanında onların arkadaşı, yoldaşı olmaya çalışıyor.

Bunu ne kadar başarabildi Alin?

Artık geleneksel reklam yöntemleriyle ulaşamayacağınız kitleler var. Gençler mesela… Alin’in en büyük etkisi de gençleri kazanmak yönünde oldu. Alin’in gayet doğal bir sürecin içerisinde ulaşabildiği genç bir kitle var. Direkt mesaj vermeye çalışmıyor, gençlerin istediği gibi onlara yandaşlık ediyor. Kendi özgün karakteri dahilinde yaptıklarıyla başarıyor bunu.

Özgün bir karakter, ilgi çekici içerikler üretiyor. Hem samimi hem de interaktif. Mesela kıyafetle ilgili bir yorum yapıyorsa, samimiyetini anladıktan sonra gençler onunla daha etkin iletişime geçiyorlar. Alin ve gençler arada bir perde olmadan etkileşime geçiyor ve bunun sonucunu da filtresiz olarak görebiliyoruz.

Ford Mustang’in elektrikli versiyonu Mach-E’nin de reklam yüzüydü. Reklam filminin yapım süreci nasıldı?

Mustang Mach-E, Ford’un ilk elektrikli aracı ve Mustang’in özgün niteliklerini taşıyor. Mustang’i alan bir insan ne hissediyorsa, Mach E’de de aynı hisleri uyandırmak üzere teknolojiyle donatılmış bir Mustang’den bahsediyoruz. Özgürlük, özgünlük ve teknoloji Mustang Mach-E’nin Alin ile örtüşen en güzel tarafları. Bu özgürlükçü ruhu ve son teknolojiyi Alin dışında başka bir influencer’ın temsil etmesi düşünülemezdi.

Bu film Türkiye’de sanal karakterle yapılan, bildiğimiz ilk otomotiv reklam filmi. Tamamen gerçeğe kapalı bir ortamda, Unreal Engine’de yapılmış bir film. Meta Human Creator uzantısıyla Alin’i filme dahil ettik. Aslında bir oyun teknolojisi kullanarak yapmış olduk filmi. Bir set ortamı yok. Tamamen sanal. Mottosu ise şu: Akım seni sıradana götürür. Alternatif akım sıradışına… Alin’in yaptığı şey de o. İnsanları sıradışına taşımak. Ford için ikonların elektrikli hale getirilmesi çok önemli olduğu için de Alin’e böyle bir misyon yükledik ve onun çok iyi bir marka yüzü olduğunu düşünüyoruz.

Ford’un Avrupa tarafında reklam filmiyle ilgili çok iyi tepkiler aldık. Tamamen burada yapılan bir iş ve global bir markanın Türkiye ayağından böyle bir projenin çıkması bizim için gurur verici.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.