Cannes’dan yılın medya ajansı ödülü tartışmalarına cevap

Kurul ödülün değerlendirme sürecini gözden geçirecek.

10.07.2013 - 11:19 | Ali Kuru

Cannes Lions'dan yılın medya ajansı ödülü tartışmalarına cevap

Cannes Lions düzenleme kurulu ‘Yılın Medya Ajansı’ ödülünün 2013’te OMD Sidney‘e verilmesinin ardından ortaya çıkan tartışmalar nedeniyle bir basın açıklaması yayınladı.

Media Lions, yarışmaya ilk kez dâhil olduğu 1999 yılında beridir Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nin en tartışmalı kategorilerinden birisi haline geldi. 2006 yılında verilmeye başlanan ‘Yılın Medya Ajansı’ aslanının da bu tartışmalardan doğal olarak nasibini aldığı görülüyor.

Avustralya‘nın medya ve pazarlama odaklı yayınlarından Mumbrella konuya ilişkin haberinde, 2011’de Starcom Mediavest CEO’su John Sintras ve Mediabrands Yönetim Kurulu Üyesi Henry Tajer’in yarışmanın değerlendirme sürecinin bazı medya ajanslarının özellikle dışarıda bırakacak şekilde ayarlandığı yönünde itirazda bulunduklarını hatırlatıyor. Haberde ayrıca, 2012’de de blok oylar nedeniyle ortaya çıkan tartışmaların Cannes Lions düzenleme kurulunu değerlendirme sürecini değiştirmeye zorladığı, fakat değişikliğin ardından festivalin New York Festivals tarafından kendi jüri değerlendirme sistemini kopyalamakla suçlandığı bilgisine yer veriliyor.

2013’te ödülün OMD Sidney’e gitmesine yönelik eleştiriler, ödülü kazandıran seri için başvurunun ajans tarafından yapılmamış olmasına rağmen ajansın ödüle layık görülmüş olması etrafında şekilleniyor. OMD Sidney’in, Omnicom kreatif ajansı DDB tarafından McDonald’s için hazırlanan işlerde katkıda bulunanlar arasında listelenmiş olması nedeniyle ödülü aldığı, fakat benzer durumda olan diğer ajansların aynı şekilde değerlendirilmediği söyleniyor.

Cannes düzenleme kurulu tartışmalı ödülün değerlendirme sürecini gözden geçirecek.

Mumbrella’nın haberinde ödülün OMD Sidney için dahi büyük bir sürpriz olduğuna, öyle ki böyle bir beklenti içinde olmayan ajanstan hiçbir yetkilinin törende hazır bulunmaması nedeniyle OMD küreselden bir yetkilinin ödülü almak için çağrıldığı ifade ediliyor. Haberde ödülün değerlendirme sürecine itirazların WPP ve Interpublic tarafından yapılmış olabileceği söyleniyor.

Cannes Lions tarafından konuya açıklık getirmek adına yayınlanan ve gelecekteki ihtilafları önlemek için sürecin yeniden inceleneceğini vurgulayan duyurusunu aşağıda bulabilirsiniz.

Cannes Lions’ın Medya Aslanları Üzerine Resmi Açıklaması

9 Temmuz 2013 – Bazı medya ajansları tarafından Cannes’da kazanılan Aslan’ların sayısına ilişkin yakın zamanda ortaya atılan iddiaların ardından, Cannes Lions Yaratıcılık Festivali olarak konu hakkındaki duruşumuzu netleştirmek istiyoruz.

Cannes Lions, lider medya ajansını ‘Yılın Medya Ajansı’ ödülü ile takdir eder. Kurulun medya ajanslarına ilişkin verdiği tek resmi ödül budur ve 2013’te OMD Sidney’e verilmiştir.

Çeşitli firmalar kazandıkları Aslan’ların sayısına ilişkin iddialarda bulunmuşlar, dolayısı ile doğrudan başvuruda bulunmuş olmasalar dahi katkıda bulunanlar listesinde isimlerinin ikincil önemle yer alıyor olduğunu savunmuşlardır. Cannes Lions Festival kuralları çerçevesinde, katkıda bulunanlara ilişkin bu bilgilerin Festivalden sonra değiştirilebilmesi, başvuruyu yapan şirketin önerilen değişikliğe onay vermesine bağlıdır.

Bugüne kadar yapılan bütün taleplerin geçerliliği, Festival tarafından başvuruyu gerçekleştiren firma ile iletişime geçilerek ve değişiklik konusunda görüşleri alınarak sınanmıştır. Bununla birlikte, gelecekte kazanılan Aslan’ların sayısı konusundaki iddiaları netleştirmek adına, Cannes Lions katkıda bulunanlar bilgisinde değişikliğe gitme politikasını yeninden gözden geçirecektir.

Kaynak: Mumbrella

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.