Yüce Zerey’den pazarlama dünyasına giriş kılavuzu

Yeni başlayanlar için sektöre dair bir iki kelam.

05.11.2014 - 11:55 | Arzu Nilay Kocasu

Brand Week Istanbul 2014 - Yüce Zerey

Brand Week Istanbul‘un üçüncü günü Brand Academy Day, SapientNitro İnovasyon Direktörü Howard Goldkrand’ın “Playing on the Networks” başlıklı sunumunun ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yüce Zerey‘in sunumu “Reset to Factory Settings Marketing” ile devam etti.

Öğrencilerin ağırlıklı olduğu bu günde, günümüz bireyinin pazarlama hayatındaki var oluşu ve evrimi üzerine eğlenceli bir sunum ile izleyicilerinin karşısına çıkan Yüce Zerey, kariyerlerini pazarlama sektöründe inşa etmek isteyenlere yardımcı olabilecek tüyolar verdi. Sunum, soru-cevap bölümüyle devam etti.

Brand Week Istanbul 2014 - Yüce Zerey

Yüce Zerey’in gözünden kariyer basamakları

Sektörde izlenecek kariyer güzergahında kazanılan unvanları ve onların gündelik algıdaki karşılıklarını maddeleyen Zerey’in çizelgesine göre sektörde son durum şöyle:

Stajyer/uzman/ABM – Cicim ayları
Kıdemli uzman/BM/Müdür – İyi orta gol getirir
Kıdemli müdür/Direktör – Bu da mı gol değil?
GMY/GM/CEO – Net gol
Danışman – Jübile
Kaptan – Okey’e dördüncü

İllüzyon, cehalet, sürdürülebilir depresyon

Pazarlama ortamının bünyesinde ziyadesiyle illüzyon barındırdığını ve cehalet mutluluktır dedirttiğini söyleyen Yüce Zerey, kartvizitin gerçek dünyaya denk olduğu bu ortamın “sürdürülebilir depresyon”a son derece elverişli bir ortam hazırladığını ekledi. Öte yandan, Zerey’e göre sistem ile gerçek hayat arasında anlamlı bir mesafe var -ki bu da, hedef kitleyle sağlıklı bir bağ kurulması önündeki en büyük engellerden.

Brand Week Istanbul 2014 - Yüce Zerey

Başarılı olmak için pazarlama kitapları, mekânları, insanları, lafları, araçları ve yaşam tarzından kaçmak; matematiği, psikolojiyi, edebiyatı, sosyolojiyi, tarihi ve antropolojiyi ise anlamak gerektiğini açıklayan Yüce Zerey, fark yaratan işlerin çarpraz disiplinlerle beslenmiş marka ve kurumlar tarafından hayata geçirildiğinin altını çizdi.

Yüce Zerey, sunumunu başarı reçetesinin öncelikli materyallerini sıralayarak bitirdi:

Kendini tanı, hayatı tanı, kendini donat, duruşunu bul, kendin ol, nefes al, asla vazgeçme ve tüm bunlara rağmen olmuyorsa kısmet demeyi bil.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.