MediaCat

Borusan Holding’den toplumsal cinsiyet eşitliğine destek

Holding, 25 Kasım’da başlayan kampanyasıyla toplumsal cinsiyet eşitliği hakkında farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Borusan Holding’den toplumsal cinsiyet eşitliğine destek

Toplumsal cinsiyet eşitliğini ana sorumluluk odaklarından biri haline getiren ve kurum içinde toplumsal cinsiyet eşitliğini güçlendiren politikalar hayata geçiren Borusan Holding, konu hakkında farkındalık yaratmaya yönelik kampanyasını 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde hayata geçirdi.

Borusan bünyesinde toplumsal cinsiyet eşitliğini güçlendirme yönünde çalışmalar yapan Borusan Eşittir Platformu tarafından “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Hane İçi Şiddet Rehberi”nin hazırlandığı kampanyada konunun Borusan çalışan ve paydaşları tarafından içselleştirilebilmesi adına fabrika ve grup şirketlerine “Bu şirket kadına şiddete kapalı” söylemini içeren pankartlar asıldı. Söylemi yansıtan uyarlamalar; toplantı odası, atölye, tesis gibi lokasyonlara da yayıldı.

Kampanya kapsamında eşitlik vurgusu yapılarak, kadın ve erkeklerin günlük yaşamdaki haklarına dikkat çeken bir de reklam filmi hazırlandı. #GözünüAç  etiketiyle yayınlanan filmin yanı sıra Borusan, sosyal medya kanalları üzerinden  konuya dikkat çekmek adına özel olarak hazırlanan paylaşımlar gerçekleştiriyor.

Borusan internet sitesinden erişilebilen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Hane İçi Şiddet Rehberi’nde Borusan Eşittir Taahhütname ve İlkelerinin yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bilgiler yer alıyor. Ana bölümü hane içi şiddet ve şiddetin türlerini kapsayacak şekilde oluşturulan rehberde izinden psikolojik yardıma, güvenlik önlemlerinden başvuru merkezlerine kadar tüm destek mekanizmaları tanımlandı ve çocuklara karşı şiddete yönelik bilgilere de değinildi. Rehberin yönetici ve çalışanlara böyle durumlarda yapılması gerekenler konusunda yol göstermesi, hane içi şiddetin kaynaklarının fark edilmesini kolaylaştırması ve bu yöndeki Borusan Grup politikaları kapsamında, şiddete maruz kalanlara destek verilmesi ve güvence sağlanması hedefleniyor.

Borusan Holding CEO’su Erkan Kafadar, konuyla ilgili, “Ülkemizde geçen yıl 474, bu yılın ilk dokuz ayında ise 369 kadın şiddet sonucu yaşamını yitirdi. Bu, hepimizi üzen ve derin derin düşündüren bir tablo. Şiddete uğramadan yaşamak en temel insan haklarından biridir. Bunu sağlamak ise 21’inci yüzyılda toplumların ve devletlerin önündeki en önemli görevdir. Şiddete toleransımız sıfır olmalı, en ufak bir anlayış bile göstermemeliyiz. Kadına yönelik şiddetin hiçbir haklı boyutu, kadın cinayetlerinin hiçbir hafifletici nedeni olamaz. Borusan olarak hazırladığımız rehberin kadın çalışma arkadaşlarımızın yanı sıra tüm erkek çalışma arkadaşlarımız ve paydaşlarımız için de oldukça yararlı olacağına inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Hazırlanan rehberin önemine değinen Borusan Holding İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Grup Başkanı Nursel Ölmez Ateş, “2015 yılında kurduğumuz Borusan Eşittir Platformumuz gerek kurumsal kültürümüzün dönüşümüne gerekse bireysel düzeyde tüm Borusanlıların toplumsal cinsiyet eşitliği kültürünü içselleştirmesine önemli katkılar sağlıyor. Borusan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Hane İçi Şiddet Rehberi, bu yaklaşımın somut bir sonucu. Araştırmalar, şiddete maruz kalan kadın çalışanların yarısından azının bu konuyu çalıştıkları iş yerleri ile paylaştıklarını gösteriyor. Kadınların şiddete giden yolda işaretleri görebilmeleri, bunu önlemek veya başlarına geldiği takdirde ne yapabileceklerini bilmeleri önemli. Rehberimizin bu anlamda önemli bir ihtiyaca fayda sağlayacağına inanıyor, Borusan’da her türlü şiddete sıfır tolerans gösterdiğimizi vurgulamak istiyorum” dedi.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.