MediaCat

Bir gazetenin aynasından ülke gerçekleri

Brezilyalı gazeteden yolsuzluklara ayna tutan bir kampanya.

Bir gazetenin aynasından ülke gerçekleri

Brezilya’da yayınlanan Estadão gazetesi, ülkedeki yolsuzlukları tartışmaya açmak ve kaliteli bilgilin önemini vurgulamak amacıyla São Paulo’daki Praça da Sé adlı meydana koca bir ayna yerleştirdi. Momentum ile birlikte hayata geçirilen kampanya kapsamında meydana yerleştirilen dört metre yüksekliğinde ve altı metre genişliğindeki aynada, ülkedeki politik sorunlardan ve yolsuzluklardan en çok kimin etkilendiğinin sorgulanmasının yanı sıra, seçmenlere, Ekim ayında gerçekleştirilecek seçimlerde oylarını akıllıca kullanmaları yönünde çağrıda bulunuluyor.

Meydandan geçen insanlar, yolsuzluğun mağdurları olarak dev aynada kendilerini görüyorlar. Ancak insanları yolsuzlukların sonuçları ile yüzleştirme amacındaki tek ayna, meydandaki ayna değil. Zira gazetenin ilk sayfası da aynalı bir ilanla kapatılıyor. Gazete satış noktalarına yolu düşenler de, yolsuzluk mağdurları olarak, Estadão’nun aynasında kendilerini görüyorlar.

Ülkede 2011’e kadar sekiz yıl boyunca devlet başkanlığı görevini üstlenen Luiz Inacio Lula da Silva, yolsuzluk suçlamaları ile karşı karşıya kalmış ve 12 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Brezilya Yüksek Mahkemesi, Ekim ayında başkanlık için tekrar aday olacağını açıklayan Silva’nın hapse girip girmeyeceğine dair kararını bugün açıklayacak.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.