MediaCat

Beşinci Paradigma dönemi

Brand Week Istanbul 2021 konuşmacılarından MasterCard CMO’su Raja Rajamannar’ı yakından tanıyalım.

Beşinci Paradigma dönemi

Bu yıl 8-12 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek Brand Week Istanbul’un konuşmacılarından MasterCard CMO’su Raja Rajamannar’a göre sektör “Beşinci Paradigma”ya doğru hızlı bir yolculukta. Rajamannar, bu göz korkutucu çağda iş yapmak isteyenlerin yeni teknolojilere, halkla ilişkilere, büyük veriye ve yeni finansal araçlara başvurmaları gerekeceği görüşünde.

Özellikle inovasyon, satış & iş geliştirme, kurumsal büyüme, veri analitiği ve dijital gibi alanlara odaklanan ve kâr amacı gütmeyen pek çok kurumun yönetiminde de yer alan Rajamannar, deneyim ve öngörülerinden hareketle kaleme aldığı –yakında MediaCat Kitapları etiketiyle raflardaki yerini alacak- Quantum Marketing adlı kitabında dört tarihsel paradigma belirliyor ve artık sektörün hızla “Beşinci Paradigma”ya geçmekte olduğunu anlatıyor.

Rajamannar, gelişmelerin çılgın bir hızda gerçekleştiği bu göz korkutucu çağda iş yapmak isteyenlerin yeni teknolojilere, halkla ilişkilere, büyük veriye ve yeni finansal araçlara başvurmaları gerekeceğini söylüyor. Deneyimli CMO’ya göre bu yeni gelecekte artık marka sadakati demode olacak ve bizzat marka kavramının kendisinin sıfırdan gözden geçirilmesi gerekecek. Rajamannar’ın gördüğü gelecekte pazarlama, artık hiper kişiselleşmiş ve onu çevreleyen sanal deneyimlerden sessel markalamaya, birden fazla duyuya dayanan bir yaklaşıma dayanacak. Dünyamızın yapay zekâ, artırılmış gerçeklik, blokzinciri, sürücüsüz araçlar, nesnelerin interneti, giyilebilir teknoloji, üç boyutlu baskı, 5G gibi onlarca yeni teknoloji tarafından altüst edilmek üzere olduğunu ilan eden Raja Rajamannar, bizi bekleyen dünyayı Yıldız Savaşları’na benzetiyor.

Quantum Marketing adlı kitabınızda yeni pazarlama çağını tanımlarken “Beşinci Paradigma” kavramına başvuruyorsunuz. Bu yeni paradigma daha öncekilerden neden farklı? Pazarlamacıları bekleyen “aynı tas aynı hamam” mı yoksa keşfedilmemiş topraklar mı?

Emniyet kemerlerinizi takın! Beşinci Paradigma bol miktarda yeni teknolojiyi, olağanüstü düzeylerde veriyi ve teknolojik kültürel değişimleri, gerçek zamanlı pazarlama yapmak için gerçek fırsatları, pazarlama hunisi gibi diğer klasik kuram ve çerçevelerin çöküşünü ve daha pek çok yeniliği beraberinde getiriyor. Bu yeni ortam pazarlamanın coğrafyasını değiştirecek, bilimsel ve teknolojik açıdan daha ustalıklı yaklaşımlar için yeni çerçevelere ihtiyacımız olacak. Bu yeni paradigmada başarılı olmak için pazarlama stratejilerinin ve yapılarının en baştan gözden geçirilmesi gerekecek.

Bir “quantum” CMO’su veya lideri için, teknolojik bilgi ve kavrayış ile empati, iletişim, sezgi gibi insani beceriler arasındaki ideal denge nasıl olmalı? İdeal “quantum” CMO’su nasıl biridir?

Quantum CMO’ları Leonardo da Vinci gibidir: çokyönlü, çok farklı alanlarda yeteneklere sahip, aynı anda pazarlamanın hem sanatı hem bilimi hem de teknolojisinde mükemmelliğe erişmiş. Hem sağ beyinlerini hem sol beyinlerini kullanırlar, yaratıcı ve analitiktirler. Aynı zamanda saf pazarlamada uzmanlaşmış yöneticiler yerine derin pazarlama uzmanlığına sahip deneyimli genel yöneticiler de olan iş liderleridir.

Brand Week Istanbul 2021 hakkında detaylı bilgiye brandweekistanbul.com adresinden ulaşabilir, etkinlikte yerinizi ayırtabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.