Belçika’da dört gün mesai sistemi yasallaştı

Yeni düzenleme doğrultusunda çalışanlar artık haftada beş yerine dört gün mesai yapabilecek.

16.02.2022 - 12:07 | Simge Şenses

Belçika hükümeti, işgücü piyasasına hâkim olan stres ve tükenmişliği hafifletmek adına yeni bir düzenlemeyi hayata geçiriyor. Buna göre, Belçika’daki işçiler günlük çalışma saatlerini artırarak haftada beş yerine dört gün çalışabilecekler. İşverenler, işçilerin dört gün çalışma taleplerini reddetme hakkına sahip olacak fakat bunu yazılı olarak gerekçelendirmeleri gerekecek.

İspanya ve İskoçya gibi diğer Avrupa ülkeleri de işçilerin herhangi bir maddi kayıp yaşamadan işlerini dört güne sığdıracakları bir çalışma sistemini denemeyi planlıyor. Sistemi uygulayan ülkelerden bir diğeri olan İzlanda’da ise bu hak şu anda işgücünün yüzde 86’sına tanınıyor. Öte yandan, Kuzey Amerika’da da sistemi bağımsız olarak uygulayan şirketler olduğu biliniyor.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo düzenlediği basın toplantısında, söz konusu çalışma reformunun daha üretken ve dinamik bir ekonomi yaratılmasına yardımcı olmayı amaçladığını ifade ediyor ve ekliyor: “İki zorlu yıldan sonra işgücü piyasamız gelişti ve bu anlaşmayla daha yenilikçi, sürdürülebilir ve dijital bir ekonomiye ışık tutuyoruz.”

Kaynak: Forbes

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.