Bağışa dönüşen duvar kâğıtları

McDonald's ve Leo Burnett'ten Tayvanlılara iyiliği hatırlatmanın inovatif bir yolu.

15.03.2023 - 16:18 | Sencer Uçar

Tayvan’da fişlerin alışılmışın dışında bir özelliği bulunuyor. Ülkede tüm fişler aynı zamanda piyango bileti yerine de geçiyor. Başta Z Kuşağı olmak üzere kimileri fişlerini sivil toplum kuruluşlarına bağışlıyor, piyango ikramiyeleri de hayır kurumları için gelir kaynağı oluşturuyor. Dijitalleşmenin bir sonucu olarak elden alınan fiş sayısının azalması ise bağış için daha az fişin toplanmasına yol açıyor.

Tayvanlıların bu güzel geleneğini dijital dünyayla bir araya getirme hedefiyle yola çıkan McDonald’s, rotasını Z Kuşağı’nın vazgeçilmez dostu mobil telefonlara çevirdi. Ronald McDonald House Charities’e (RMHC) bağışlanan fişleri kaybetmek istemeyen marka, Leo Burnett Tayvan ve yeni medya sanatçılarıyla güçlerini birleştirdi. Mobil cihazlar için 35 farklı indirilebilir duvar kâğıdı tasarlandı ve her birine, tarandığında fiş bağışına dönüşen barkodlar yerleştirildi.

Leo Burnett Tayvan Kreatif Ortağı Jin Yang, “Z Kuşağı telefonsuz yaşayamaz ve telefonlarında en sık karşılaştıkları ekran duvar kâğıtları. Buradan yola çıkarak, fiş bağışını görmezden gelinmesi imkânsız hale getiren bir fikir bulduk: Telefon her açıldığında iyilik yapmak için bir hatırlatma” yorumunda bulunuyor.

KÜNYE

  • Reklamveren: McDonald's Tayvan
  • Reklam Ajansı: Leo Burnett Tayvan
Kaynak: LBBOnline, Branding in Asia

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.