MediaCat

Aslolan bilinçaltı, namıdiğer nöromarketing

Lindstrom: “Marka bağlılığıyla inanç sistemi arasında doğru orantılı bir ilişki var.”

Aslolan bilinçaltı, namıdiğer nöromarketing

Martin Lindstrom, Buy-ology’nin de içinde olduğu çok satan kitapları, dev markalara verdiği danışmanlık hizmeti ve bilinçaltının tüketici tercihlerine olan etkisini inceleyen nöromarketing çalışmalarıyla reklamcılığa yeni bir boyut kattı. Anıl Telcioğlu, MediaCat Kasım sayısı için Time dergisi tarafından ‘Dünyanın En Etkili 100 İnsanı’ arasında gösterilen Lindstrom’la bir söyleşi gerçekleştirdi. Bazı başlıklar.

Tüketicinin duygularına hitap eden markalar başarılı oluyor

“Kabul edilmeli ki tüketiciler ürünlere insansı bir karakter, insani özellikler atfediyor. Başarılı markalar, insan duygularını, özelliklerini bir ayna gibi yansıtan, insanların tepki verebileceği şekilde onlara seslenen, bağ kuran markalar oluyor. Tüketiciyle marka arasında bir bağ yaratmanın sırrı burada gizli. Bir marka bu bağı ne kadar güçlü bir şekilde kurarsa, ürüne yönelik bağlılık ve ürünü satın alma isteği de o ölçüde artıyor.”

Bağlılığa dönüşmüş bir marka yaratmanın sırrını anlamak için din adamlarıyla görüştük

“İki bini aşkın kişinin katıldığı FMRI araştırmalarında gördük ki güçlü markalara duyulan bağlılık ile insanların bağlı olduğu dini inançlar arasında doğru orantılı bir ilişki var. İki duygudurumuna da beynin aynı bölgesi tepki veriyor. Bu araştırmalardan yola çıkarak, güçlü bir marka olmanın ötesinde bağlılığa dönüşmüş bir marka yaratmanın sırrını anlamak için din adamlarıyla görüştük. Dindeki hangi öğelerin inanan kişilerdeki bu tutkulu bağı yarattığını anlamanın işimiz açısından önemli olduğunu düşündük. Bu öğeler arasında, ritüeller, aidiyet bağı, duyulara hitap etme, bir öykü oluşturma gibi mekanizmaların markalar kadar dinler tarafından da bağlılık oluşturmak için kullanıldığını fark ettik.

Pazarlama araştırmalarında nöromarketing teknikleri

“Reklamcılığın mevcut durumu itibariyle daha net sonuçlara ulaşmak için nöromarketingden faydalanması artık bir zorunluluk. Mevcut araştırmaların ötesine geçen, bilinçaltını analiz eden çalışmalara büyük ihtiyaç var çünkü davranışlarımızın yüzde 85’i bilinçaltı tarafından yönlendiriliyor.”

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.