Artan ev fiyatlarına açıkhava tepkisi

Kanada'da büyüyen konut krizi sokaklara taşıyor.

28.05.2021 - 11:58 | Simge Şenses

Ev alamıyor musunuz?

Toronto’da müstakil bir evin ortalama fiyatı 1,75 milyon Kanada dolarına ulaşmış durumda. Ülkenin en büyük şehrinde konut maliyetleri hızla yükselirken, ev sahibi olma ihtimali de yaşamını ortalama bir gelirle sürdüren şehir sakinlerinden giderek uzaklaşmaya devam ediyor.

Bu sorunla mücadele etmek için Canada Housing Crisis (Kanada Konut Krizi) girişimini başlatan 14 bin kişilik bir grup, alaycı açıkhava ilanlarıyla kontrolden çıkan konut piyasasına dikkat çekmeyi amaçlıyor. Yakın tarihli bir ankete göre, her 4 Kanadalı Y Kuşağı yetişkininden biri, ilk mülkünü satın almak için ailesinden ortalama 100 bin Kanada doları destek almaya ihtiyaç duyuyor. İlanlardan biri, bunu başaramayanlara son derece ilginç bir soru yöneltiyor: “Ev alamıyor musunuz? Daha zengin ebeveynler bulmayı denediniz mi?”

Grubun GoFundMe sayfasında şöyle yazıyor: “Sürdürülebilir konutlandırmayı diğer sıkıcı sivil toplum kuruluşları gibi değil, Reddit tarzında gündeme getiriyoruz. Gürültüyle. Agresif. Rahatı rahatsız ederek. Amacımız, insanların neler olup bittiğini anlamalarını, bu sorunları çözmek için bir hareket olduğunu fark etmelerini ve duygusal bir tepki vermelerini sağlamak.”

Ev alamıyor musunuz?

Bu billboard için çarçur etmeye yetecek kadar param var ama hâlâ bir ev alamıyorum.

Ev alamıyor musunuz?

Evler yatırımcılar içindir. Aileler kirada oturabilir.

Kaynak: B&T

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.