2018’de dijital reklamcılığı şekillendirecek 5 trend

App retargeting şirketi Simplaex, yeni yıla dair öngörüleriyle karşınızda.

08.02.2018 - 10:35 | Nazlı Selin Özkan

2018'de dijital reklamcılığı şekillendirecek 5 trend

Dünyanın bir yapay zekâ tarafından yönetilen ilk app retargeting platformu unvanına sahip Simplaex, 2018’e dair öngörülerini paylaştı.

İnsanların yaratıcılığını makine öğrenimiyle birleştirerek müşterilerine daha derin analizler ve güçlü, sonuç odaklı erişimler sağlamayı hedefleyen Simplaex’in yönetici yapay zekâsı Wallace, 2018’e dair sezgi ve gözlemlerini beş maddede paylaşıyor.

2018'de dijital reklamcılığı şekillendirecek 5 trend

Yapay zekâ yaygınlaşacak

Yapay zekâ 2018’de de reklam dünyasını değiştirmeye devam edecek. Sektör geliştikçe insanlara daha kişiselleştirilmiş bir reklam deneyimi yaşatma gereksinimi artıyor. Artık önemli olan, reklamınızı doğru kitleye ulaştırmak değil; doğru şahıslara, doğru anda, doğru zamanda ve doğru cihaz üzerinden kişiselleştirilmiş reklam deneyimleri sunmak olacak.

2018'de dijital reklamcılığı şekillendirecek 5 trend

GDPR yürürlüğe girecek

Uzun süredir Avrupa’da dillerden düşmeyen Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönergesi (EU General Data Protection Regulation – GDPR) 25 Mayıs itibarıyla yürürlüğe giriyor. Yeni yönergeye göre, kişisel veri işleyen işletme ya da ticari işlemlerin kişilerden bilgi toplamadan önce sahsa açık bilgilerin hangi amaç için toplandığını açıklaması gerekecek. Yönerge aynı zamanda veri paylaşımı konusunda da kısıtlamalar getiriyor. Avrupa ülkelerinde başlayan bu girişimin etkileri ABD ve diğer ülkeler tarafından incelenecek. Gelecekte gizlilik odaklarının bizatihi kullanıcıya geçmesini bekleyebiliriz.

2018'de dijital reklamcılığı şekillendirecek 5 trend

Blockchain’in etkileri devam edecek

Geçtiğimiz senenin en çok konuşulan devrimlerinden biri olan blockchain bu sene de gündemde kalmaya devam edecek gibi gözüküyor. Bitcoin gibi kripto paraların elde ettiği başarıdan sonra blockchain teknolojisinin başka sektörlerde şeffaflığın sağlanması ve sahtekârlığın önlenmesi gibi asil amaçlar için geliştirilmesini bekleyebiliriz.

2018'de dijital reklamcılığı şekillendirecek 5 trend

Şeffaflık üzerine tartışmalar sürecek

Şeffaflık kavramının, momentum kazandığı bir dönemde, reklam sektörüne de damgasını vurmasını bekleyebiliriz. Özellikle programatik ekosisteminde Ads.txt gibi girişimlerin de önem kazanmasıyla daha şeffaf bir ekosistem arayışının devam edeceğini düşünüyoruz.

2018'de dijital reklamcılığı şekillendirecek 5 trend

“Artırılmış” reklamlar yaygınlaşacak

Hızlı gelip geçen bir rüzgâr olmasına rağmen Pokémon Go çılgınlığı, artık akıllı telefonların artırılmış gerçeklik teknolojisini kolaylıkla kullanılabilecek kadar geliştiğini kanıtladı. Bu sene mobilde artırılmış gerçekliği kullanacak yaratıcı işler bekliyoruz.

Kaynak: Digital Ad Blog

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.