2017 ilk yarıyıl reklam yatırımları açıklandı

Reklamcılar Derneği'nin verilerine göre ilk yarı reklam yatırımları 3 milyar 840 milyon TL’ye ulaştı.

27.09.2017 - 15:54 | Sultan Öncü Arslanoğlu

2017 ilk yarıyıl reklam yatırımları açıklandı

Reklamcılar Derneği, üyesi olan medya ajanslarından gelen verilerle hazırladığı 2017 ilk yarı reklam yatırımlarını bugün düzenlediği toplantıda kamuoyuyla paylaştı. Toplantı, Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nil Bağcıoğlu sözcülüğünde Asbaşkan Demet İkiler, Genel Müdür Ayşegül Molu ile Publicis One Türkiye CEO’su İnanç Dedebaş’ın katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda, dünya genelinde reklam yatırımlarında yıl sonunda yüzde 7,3, Türkiye’de ise yüzde 5 – 10 bandında büyüme beklendiği açıklandı.

Rapora göre 2017 yılının ilk altı ayında toplam reklam yatırımları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,88 artarak 3 milyar 840 milyon TL’ye ulaştı. Reklam yatırımlarında en büyük payı yüzde 52,7 ile yine televizyon mecrası alırken, onu yüzde 17,9 pazar payı ile dijital ve yüzde 9,9 ile radyo izledi. Gazete, dergi ve sinema yatırımlarında gözlemlenen düşüşe ek olarak, son yedi yıldır yükselmeye devam eden açıkhava reklam yatırımlarında düşüş yaşanması ise raporun ortaya koyduğu en dikkat çekici veri oldu.

Mecra bazında reklam yatırım rakamlarına bakıldığında, televizyon reklamlarına yapılan yatırım geçen yılın ilk yarısında toplam 1,9 milyar TL iken bu yıl 2 milyar TL’ye ulaştı. Dijital medya yatırımları da yükselişini sürdürdü. 2016’nın ilk yarısında toplam 808 milyon TL olan yatırım, bu yılın ilk yarısında yüzde 17,92 artışla toplam 953 milyon TL’ye çıktı. Toplam radyo reklam yatırımı da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,91 artış ile birlikte 83 milyon TL’den 91 milyon TL’ye yükseldi.

Açıkhava reklam yatırımları son 7 yılda ilk kez düştü

2017’nin ilk yarısında gazetelere yapılan reklam yatırımı gerilemeye devam ederek yüzde 8,9 kayıpla 449 milyon TL oldu. Dergilere yapılan reklam yatırımı yüzde 11,26 azalarak 49 milyon TL’den 43 milyon TL’ye düştü. Sinema reklam yatırımı ise yüzde 3,94 azaldı ve 47 milyon TL iken 46 milyon TL olarak gerçekleşti. Açıkhava reklam yatırımları da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,48 düşerek 235 milyon TL’den 232 milyon TL’ye geriledi.

Kamu kuruluşları reklam yatırımını artırdı

2016’da rekabetin yoğun olduğu inşaat, otomotiv ve iletişim sektörlerinin reklam yatırımları artarken, 2017’nin ilk yarısında sıralamada değişiklik yaşandı. İnşaat sektörü yerini korurken onu finans ve perakende sektörleri izledi. Kamu kuruluşları ve siyasi partiler de yılın ilk yarısında reklam yatırımlarındaki büyümenin itici gücü arasında yer aldı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.