MediaCat

Yılın markalı şarkıları

Geçtiğimiz yıl kafamızın içinde dönüp duran onlarca cingıldan ve şarkıdan sıyrılan markalı melodiler karşınızda.

Yılın markalı şarkıları

Hani hiç ummadığımız anda aklımıza hücum eden şarkılar vardır. Bir mecrada, bir sebeple, isteyerek ya da istemeyerek kulağımıza çalınan reklam müzikleri… Bir şekilde ele geçirir bizi. FikriMühim’le birlikte “2022’de hafızanıza en çok kazınan reklam müziği hangisi?” sorusunun peşine düştük. Hafızamızda loop’a aldığımız beş markalı şarkıyı daha yakından tanıyalım.

1. Aklındaysa Kapında – Yemeksepeti

Müzik: Mono Jingles / Arda Algül

Aklındaysa kapında
Yemeksepeti’nin yoğun televizyon iletişimini kuvvetlendiren en güçlü kalemlerden biriydi cingılı. Araştırma sonuçlarına göre yüksek bir farkla birinciliği elde eden şarkı, Mono Jingles’ın da kurucusu olan Arda Algül’e ait. Beste ve düzenleme ise yine Algül’ün kendisinin ve Dorukhan Yaldız’ın imzasını taşıyor. Cingılın bu başarısı tesadüften çok uzak. Çalışmanın bu yıl Felis’te Craft Felis Bölümü altındaki Jingle / Orijinal kategorisinde Felis; Kristal Elma’da ise Jingle/En İyi Reklam Müziği kategorisinde Kristal Elma kazandığını ekleyelim.

2. İste indirimli gelsin – İstegelsin & Seda Bakan

Müzik: 25m2 Music Production
İndirime şarkılı davet

Sıklıkla karşımıza çıkan online süpermarket iletişimlerinden biri olan İstegelsin’in Seda Bakan’lı reklam filmlerinde birden fazla türde şarkı duyduk. En sonuncusu ise, 2022’de reklam sektörünün çok sevdiği bir tarzdaydı. Bakan’ı rap yaparken izlediğimiz filmin müziği, yine anlamlı bir oranla araştırmada ikinci sırada yer aldı. Müzikte imzası olan şirket ise 25m2 Music Production.

3. Yeniliğe Acıktıysan GetirYemek – GetirYemek & Oğuzhan Koç

Müzik: Onur Cumaoğlu

Anaakımda kendisine yer bulan bir başka online yemek platformu olan GetirYemek, 2022’de hafızamıza en fazla yer etmiş markalı şarkılarda üçüncü sırada. Geçen sene Nisan ayında markanın yeni yüzü olarak karşımıza çıkan Oğuzhan Koç, cingılı hem yaratan hem de seslendiren isimdi. Müzikte Koç’la birlikte imzası olan bir diğer isim de Happy Jingles’ın kurucusu Onur Cumaoğlu idi.

4. Güzelse, güvense, tatilse Setur – Setur & Salih Bademci

Müzik: Persenk

Setur’un 2022’nin başında yayına aldığı “Güzelse, Güvense, Tatilse Setur” kampanyasının dillere pelesenk olmasında iki isme hakkını iade etmek gerek: aynı dönemde Setur’un marka yüzü olarak ilk kez karşımıza çıkan Salih Bademci ve müziklerin yaratıcısı olan Persenk. Bademci’nin, neredeyse bir müzikal tadı veren filme eşlik eden şarkıyı başarıyla seslendirdiği ortada.

5. Bravo – Roberto Bravo & Gökçe Bahadır

Müzik: Melis Fis, Dorukhan Doruk
Kalıpları salla

Mücevher markası Roberto Bravo’nun güçlü kadınlara ve başarılarına, onları alkışlayarak “bravo” diyen şarkısı, bu yıl dilimize en fazla dolananlar listesinde beşinci sırada. Gökçe Bahadır’ın yer aldığı reklam filminin cingılını ise Melis Fis ve Dorukhan Doruk üstleniyor.

Metodoloji: Araştırma FikriMühim tarafından MediaCat için 12-15 Aralık 2022 tarihleri arasında, kadın-erkek eşit Türkiye temsili 1000 kişi ile online görüşme tekniği (CAWI) ile yapılmıştır.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.