Yılın beyazperde yıldızları

Reklamveren için cazip hale gelen beyazperdenin bu yılki gişe yıldızları arasında Türk filmleri öne çıkıyor, tarihi yapımlar çoğunlukta.

12.01.2013 - 08:00 | MediaCat

berlin kaplanı - Yılın beyazperde yıldızları

90’lardan itibaren yükselişte olan Türkiye sinemasının, son senelerde seyirciyi yörüngesine çektiği bir gerçek. 2012 senesinin gişe rekortmenleri listesi de bu durumu ispatlar nitelikte. En çok gişe yapan filmler listesinin ilk 10’una yerli filmler hâkim. Toplam 37 milyon 647 bin biletin satıldığı yıl içinde, Türk filmleri 17 milyon 255 bin kişi tarafından izlendi. Tarih filmlerinin rağbet gördüğü sıralamada, daha önceki bölümleriyle gişede başarı yakalayan Hollywood yapımları da yer alıyor.

Fetih 1453

Tarihi dizilerin ardından beyazperdede de tarihi yapımların yer almaya başladığı bir yıl oldu 2012. Osmanlı tarihinde altın çağ sayılan Fatih Sultan Mehmet dönemini Ulubatlı Hasan’ın hikâyesi çerçevesinde işleyen Fetih 1453, Türk sinema tarihinin en yüksek prodüksiyonlu filmi olma özelliğini taşıyor. Film, konusu itibarıyla eleştirmenlerden iyi notlar almasa da teknik açıdan şimdiye kadar çekilmiş en iyi yapımlar arasında gösterildi. Üç dakikalık fragmanının sosyal medyada 24 saat içinde izlenme rekoru kırdığı film, üçüncü haftasında Türkiye’de tüm zamanların en çok izlenen filmi unvanının da sahibi oldu.

Evim Sensin

Özcan Deniz’in yönetmenliğini üstlendiği ve rol aldığı filmi ‘Evim Sensin’, sıralamada yer alan tek romantik film. Yönetmenlik anlamında Mahsun Kırmızıgül’ü örnek alarak yola çıkan Özcan Deniz, ikinci uzun metraj denemesi ‘Evim Sensin’de bir aşk hikâyesine yer veriyor. Senaryosu bir Güney Kore yapımından uyarlanan film, Türkiye’ye uyarlanmasıyla ilgili olumsuz eleştiriler alsa da, 2012 senesinin en çok izlenen ikinci filmi olmayı başardı.

Berlin Kaplanı

Yönetmenliğini geçen senenin gişe birincisi Eyyvah Eyvah filmini de çeken Hakan Akgül’ün üstlendiği filmin izlenme oranını yükselten isim şüphesiz Ata Demirer. Senaryosunu Demirer’in üstlendiği film, Berlin kentinde boksörlük yaparak hayatını sürdüren bir Türk’ün hikâyesini anlatıyor. Filmin yapımcılığını Demirer’in önceki filmlerinde olduğu gibi BKM üstlendi.

Buz Devri 4: Kıtalar Ayrılıyor

Bir klasik olarak kabul edilebilecek Buz Devri, tüm dünyada sinema seyircisinin tereddüt etmeden izleyeceği bir seri haline geldi. Her yaştan izleyiciye hitap eden filmde, ana karakterler Manny, Diego ve Sid’in afetten sonra sürüklendikleri bir kıtada başlarına gelenler beyazperdeye taşınıyor. 3D olarak gösterilen filmin, sıralamadaki diğer animasyon yapımları açık ara geride bıraktığı görülüyor.

Sen Kimsin?

Tolga Çevik’in rol aldığı Sen Kimsin, bir anlamda, komedyenlerin yer aldığı filmlerin gişede başarılı olduklarının kanıtı. Çevik’in aynı zamanda senaristliğini üstlendiği komedi aksiyon filmi, bir trafik polisinin kaybolan kızını arama sürecini esprili bir şekilde ele alıyor. İstanbul sokaklarından renkli görüntülerin yer aldığı filmde, Çevik’e Toprak Sergen ve Pelin Körmükçü eşlik ediyor.

Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 2

Gişede üst sıralarda yer alması muhtemel serilerden biri de Alacakaranlık Efsanesi. Serinin ilk iki filminde yer alan ana karakterler Edward ve Jacob’ın çekişmesi, gençlerin iki gruba ayrılmasına neden olurken aslında serinin ileriki filmleri için belirli sayıda seyirciyi de garantilemişti. Bir yandan da bilim kurgu yapımlarının hiçbir zaman seyirci kaybetmeyeceğini gösteren serinin son bölümü Şafak Vakti’nin ilk bölümü, 2011’in en çok izlenen beşinci yapımı olmuştu.

Çanakkale 1915

Turgut Özakman’ın eserinden sinemaya uyarlanan, Yeşim Sezgin’in yönettiği film, senenin gözdesi tarihi yapımlar arasında yer alıyor. Çanakkale Destanı’nı anlatan film, anlatım itibarıyla eleştirmenlerden puan toplayamadıysa da savaş sahneleri ve prodüksiyon kalitesi açısından olumlu not aldı.

Kara Şövalye Yükseliyor

Batman, bilimkurgu tutkunlarının vazgeçilmez kahramanlarından şüphesiz. Christopher Nolan gibi usta bir yönetmenin elinden çıkma bir Batman filmi ise sinema salonlarının dolup taşması için yeterli. Hem görsel açıdan hem de süper kahraman hikâyesiyle izleyiciyi çeken Batman serisinin son filmi ‘Kara Şövalye Yükseliyor’un başrolünde Christian Bale, Anne Hathaway ve Morgan Freeman yer alıyor.

Uzun Hikâye

Uzun Hikâye, yılın ses getiren edebiyat uyarlamalarından. Osman Sınav’ın yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği film bir Balkan göçmeninin 1940’lardan 70’li yıllara uzanan öyküsünü ele alıyor. Mustafa Kutlu’nun aynı adlı eserinden uyarlama film, Kenan İmirzalıoğlu, Tuğçe Kazaz, Altan Erkekli gibi dikkat çekici bir kadroya sahip.

Çizmeli Kedi

Edebiyatta olduğu kadar beyazperdede de rağbet gören halk masalları uyarlamalarına bir örnek Çizmeli Kedi. Gişede başarı kaydeden Şrek serisini takiben yayınlanan animasyon film, Çizmeli Kedi karakterinin Şrek’le tanışmadan önce yaşadıklarını anlatıyor. ‘Şrek 3’ün yönetmeni Chris Miller’ın imzasını taşıyan filmin seslendirmesini Antonio Banderas, Salma Hayek, Billy Bob Thornton üstleniyor.

2012’DE EN YÜKSEK GİŞE YAPAN 10 FİLM

 

2012'de en yüksek gişe yapan 10 film

2012'de en yüksek gişe yapan 10 film

Sıralama, www.boxofficeturkiye.com verilerine göre 2012 yılı içinde vizyona giren yerli ve yabancı filmlerin aldığı hasılat rakamları temel alınarak hazırlanmıştır. Yukarıda yer alan seyirci sayısı 2012 Aralık ayına ait bir veridir.

 

Banu Öğüt