Yerli otomobil tanıtıldı

Yerli otomobilin marka lansmanı önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek.

27.12.2019 - 16:42 | Sencer Uçar

Yerli otomobil tanıtıldı

Türkiye’nin ilk yerli otomobil girişimi Devrim’in ardından, fikri mülkiyet haklarına sahip bir otomotiv markası yaratma hedefiyle Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu Grubu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğiyle kurulan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafınca geliştirilen yerli otomobilin tanıtımı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımlarıyla Gebze’de düzenlenen törenle gerçekleşti.

15 yılda en az 22 milyar TL yatırım

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, konuşmasında yerli otomobil projesine dair detaylar paylaştı. Karakaş’ın ardından kürsüye çıkan TOBB ve TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yerli otomobilin sadece Türkiye’de üretilmeyeceğini, markası ve patentinin Türkiye’ye ait olacağını söyledi. “Lisans almayacağız, lisans satacağız. Montaj yapmayacağız, montaj yaptıracağız” diyen Hisarcıklıoğlu, 15 yılda en az 22 milyar TL yatırım yapılacağı bilgisini paylaştı.

Konuşmasını TOGG paydaşlarını sahneye davet ederek sonlandıran Hisarcıklıoğlu’nun ardından kürsüye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank çıktı. Yerli otomobil projesinin bir araba üretme projesi olmaktan ziyade Türkiye’nin yeni fırsatları yakalama hamlesi olduğunu söyleyen Varank, geliştirilecek araçlara uygun şarj altyapısının kurulması ve hukuki düzenlemelerin tasarlanması için ilgili bakanlıklarla çalışmaların başlatıldığı bilgisini paylaştı.

Türkiye tüm dünyayla rekabet edecek bir markaya sahip olacak

Kürsüyü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan devralan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin yerli otomobil üretme girişimlerinin uzun süre başarısızlıkla sonuçlandığını, TOGG’un bu hayalin gerçek olması için elini taşın altına koyduğunu söyledi. Konuşmasında TOGG’a ve projede emeği geçen herkese teşekkürlerini sunan Erdoğan, projede yer alan mühendislerin çoğunun proje için yurtdışından dönen mühendislerden oluştuğunu vurguladı.

Türkiye’nin yeni teknolojilerin yalnızca pazarı olmayacağını, bunları üretip pazarlayan bir ülke haline geleceğini söyleyen Erdoğan, açılışı gerçekleşen Bilişim Vadisi’nin de önemini vurguladı. Erdoğan, yerli otomobil ile birlikte Türkiye’nin tüm dünyayla rekabet edecek bir markaya sahip olacağını söyledi.

Yerli otomobil üretiminin Gemlik’te Türk Silahlı Kuvvetlerine ait arazinin 1 milyon metrekarelik alanına kurulacak fabrikada gerçekleşeceğini söyleyen Erdoğan, sıfır emisyonla çalışacak yerli otomobilin Avrupa’da doğuştan elektrikli ilk ve tek SUV modeli olacağını belirtti. Erdoğan, 2022 yılında satışa çıkacak yerli otomobilin ön satış sürecinin hayata geçirilebileceğini söyleyerek, yerli otomobilin ilk ön siparişini de kendi adına kürsüden verdi.

Marka lansmanı önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek yerli otomobilin ilk görüntüleri şöyle:

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.