MediaCat

Yeni medya düzeninde televizyon

Kanal D Yayın Planlama ve Araştırma Direktörü Erkin Zincidi, yeni medya düzeninde televizyonun yerini anlattı.

Yeni medya düzeninde televizyon

2011 yılında (1 Ocak- 19 Aralık), tüm kişilerde ortalama televizyon izleme süresi beş buçuk saati buldu. İnternet kuşağı olarak anılan 5-11, 12-19 ya da 12-34 gibi çocuk, genç ya da genç yetişkin kitlelere baktığımızda da izleme süresi 2010’dan 2011’e artmış durumda.

İzleyicilerin ana kanal prime time program tercihlerinde geçen yıllarda olduğu gibi ağırlıklı olarak diziler yer alırken eğlence/show/yarışma programları da izlendi. 2011 yılı, televizyon mecrası ile ilgili son yıllarda ortaya atılan mitlerin yerini gerçeklere bırakması anlamında da önemli bir yıl oldu. Son yıllarda ‘insanlar daha az televizyon izliyorlar’, ‘sosyal medya televizyonu öldürecek’, ‘yeni teknolojiler televizyonu baltalayacak’, ‘online televizyon geleneksel televizyonun yerini alacak’, ‘DVR/PVR’lar geleneksel televizyon izlemesinin yerine geçecek’ gibi mitleri sıkça duyuyorduk. Deloitte’un ‘Technology, Media & Telecomunications Predictions 2011’ raporu, mevcut tüm mecralar arasında televizyonu ‘statüsünü güçlendiren’, ‘süper medya’ olarak tanımlıyor.

Teknolojik inovasyonlar da televizyon izleme deneyimini, mecra olarak etkisini ve izleme süresini artırıcı nitelikte: High definition teknolojisi, geniş ekran flat-panel ekranların yaygınlaşmasıyla birlikte televizyon programlarının ve reklamlarının görsel etkisi de artıyor. DVR ve televizyon içeriğinin online izlenmesi, televizyon içeriğinin toplam izleme süresini artırıyor. Örneğin, kaydet-izle yöntemiyle aynı akşam çakışan iki televizyon programını ayrı zamanlarda izleyerek televizyon izleme süresini artırıyoruz. Şöyle bir ayrıma gidiyoruz aslında: internet, mobil ya da tabletler birer dağıtım noktası gibi işlev görürken televizyon, içerik dağıtıcısı olmasının yanı sıra aynı zamanda içerik üreticisi olarak tüm mecraları döndüren (revolve) ‘süper mecra’ statüsüyle ‘yeni medya düzeni’nde konumunu daha da güçlendiriyor.

ERKİN ZİNCİDİ
Kanal D Yayın Planlama ve Araştırma Direktörü

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.