Yahoo!, Google’ın pazar payını küçültmeye devam ediyor

Ocak verilerine göre Google'ın ABD'deki pazar payının yüzde 65'in altına geriledi.

19.02.2015 - 11:32 | Ali Kuru

Publicis çatısı altındaki Starcom, Yahoo ziyaretçilerinin 'birinci parti' datasına erişim sağlayacak.

comScore‘un geride bıraktığımız Ocak ayına ilişkin verileri ABD’de arama motorlarının pazar paylarının değişimi açısından ilginç göstergeler sunuyor.

Açıklanan verilere göre Yahoo!‘nun Aralık ayında yüzde 11,8 olan pazar payı yüzde 13’e çıkmış görünüyor. Yine, pazar lideri konumundaki Google‘ın Aralık ayında yüzde 65,4 olan payının da yüzde 64,4’e gerilediği dikkat çekiyor. Bing’in 19,7’lik payını koruduğu dikkate alındığında Yahoo!’nun büyümesinin büyük ölçüde Google’ın pazar payından aldığı paydan kaynaklandığı anlaşılıyor.

Yahoo!, Google'ın pazar payını küçültmeye devam ediyor

VentureBeat, Yahoo!’nun büyümesindeki en büyük etmenin Mozilla ile yaptığı anlaşma olduğunu söylüyor. Yahoo!’nun 5 yıllığına Kuzey Amerika ülkelerindeki Firefox kullanıcıları için öntanımlı arama motoru olmasını sağlayan anlaşma 19 Kasım’da imzalanmıştı. Firefox’un 1 Aralık’ta yayınlanan 35’inci versiyonuyla devreye giren anlaşma şu ana kadar Yahoo!’nun Google’dan yüzde 2,6’lık bir pazar payını devralmasını sağlamış görünüyor. Firefox’un benzer bir anlaşmayı Rusya, Belarus ve Kazakistan için Yandex‘le yaptığı düşünülürse, Google’ın küreselde de kan kaybedeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Kaynak: VentureBeat

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.