Yabancı basın Mey’in satışını konuşuyor

Dünyanın en büyük içecek şirketlerinden biri olan Diageo'nun, Mey İçki'yi, 1 milyar 300 milyon sterlin yani yaklaşık 2 milyar 100 milyon dolara satın alması haberi bugünkü İngiliz gazetelerinin hemen hemen hepsinde yer aldı.

22.02.2011 - 00:00 | MediaCat

Dünyanın en büyük içecek şirketlerinden biri olan Diageo’nun, Mey İçki’yi, 1 milyar 300 milyon sterlin yani yaklaşık 2 milyar 100 milyon dolara satın alması haberi bugünkü İngiliz gazetelerinin hemen hemen hepsinde yer aldı.

Daily Telegraph yazarı Jonathan Sibun, gazetenin İş Dünyası ekinde, bunun İngiliz şirketi Diageo’nun 10 yıldır ödediği en yüksek ücret olduğunu söylüyor.

Independent’taki yazıda ise Mey İçki’nin Türkiye’de alkollü içki piyasasında neredeyse yüzde 70 pazar payı olduğu belirtiliyor.

Rakı piyasasında bu oranının yüzde 80 olduğu vurgulanan Times’taki yazıda ise İngiliz şirketi Diageo’nun viskisi Johnnie Walker gibi tanınmış ürünlerini Türkiye’de daha fazla satmayı planladığı duyurulmuş.

Financial Times’ın Şirketler ve Piyasalar ekinde ise satışla ilgili şu yorum yapılmış:

"Türkiye’nin 5 buçuk milyar dolarlık alkol piyasası, 2005’ten bu yana üçte iki büyüdü. Diageo’nun bundan yararlanma stratejisinin önündeki en büyük risk, siyasi. Türkiye’de iktidardaki AK Parti, alkol karşıtı bir üslubu teşvik ediyor, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hiç içki içmiyor. Son dönemde reklam sınırlaması dahil içki tüketimini azaltmaya yönelik önlemler, Diageo’nun, markalarını Mey İçki’nin dağıtım kanalları aracılığıyla tanıtma stratejisine zarar verebilir. Eğer alkollü ürünlere yönelik vergiler artırılırsa, işler tehlikeye girebilir. Alkolle mücadeleye çalışan Rusya’da alınan benzer bir karar, geçen yılın son çeyreğinde bira üreticisi Carlsberg’in karının üçte bir azalmasına katkıda bulunmuştu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.