MediaCat

Y Kuşağı Facebook’tan vazgeçmiyor

Ne Instagram ne Snapchat… İçerik paylaşımında Y Kuşağı için Facebook hâlâ zirvede.

Y Kuşağı Facebook’tan vazgeçmiyor

Her ne kadar son yıllarda Instagram ve Snapchat gibi yeni sosyal ağlar tarafından tahtı sallansa da Facebook Y Kuşağı’nın (1980-1999 yılları arasında doğanlar) bir numaralı içerik paylaşım mecrası olmaya devam ediyor. BI Intelligence’ın 2017 Dijital Güvenilirlik anketi sonuçlarına göre, Y Kuşağı’nın yarısından fazlası içerik paylaşımı için en çok Facebook’u tercih ettiklerini belirtiyor.

Kaynak: BI Intelligence Dijital Güvenirlik Anketi, Nisan 2017

Y Kuşağı’nın, X Kuşağı’na (1965-1979 yılları arasında doğanlar) ve Baby Boomer Kuşağı’na (1946-1964 arası doğanlar) kıyasla Facebook’ta içerik paylaşımı konusunda daha aktif olması, Facebook’un yaşlılar için olduğu iddiasını da çürütüyor. Tüm sosyal platformlar için ilk yıllarında genç kullanıcıları çekmek, popülerliğin de artması anlamına geliyor. Aynı zamanda, yeni bir sosyal platformun ortaya çıkması ile birlikte genç kullanıcıların ilgisinin kolayca yitirilmesi de mümkün. Bunun sonucunda da görece olgun platformlar birtakım demografik sorunlarla mücadele etmek zorunda kalabiliyor. Facebook, örneğin Snapchat gibi daha genç platformlarla rekabet halinde olmasına rağmen mücadelenin kazanan tarafı gibi görünüyor.

Snapchat’in Y Kuşağı ve daha genç kullanıcılar tarafından sıkça tercih edildiği kesin. Fakat Snapchat’te kullanıcılar online’da keşfettikleri içerikleri paylaşmaktan ziyade kendi aralarında iletişim kuruyorlar. Snapchat’in günlük aktif kullanıcılarının yüzde 63’ü Y Kuşağı’na, yüzde 22’si ise 13-17 yaş aralığına denk düşüyor. Snapchat kullanıcıları kendi içeriklerini ve hikâyelerini oluşturdukları için de platform, popülerliğini kullanıcı tarafından oluşturulan içeriklere borçlu halde kalıyor.

Markalar ve reklamverenler açısından, kullanıcıların içerik paylaşımını daha fazla yapabilecek imkanlara sahip olmaları, mesajlarının daha organik bir şekilde yayılması anlamına geliyor. Facebook da bu açıdan daha verimli bir platform olma özelliği barındırıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.