MediaCat

X’ten reklamverenler için yeni özellik

Reklamverenler pre-roll video reklamlarının gösterimini seçkin içerik üreticilerinin yer aldığı bir listeyle sınırlandırabilecek.

Sosyal medya platformu X, reklamverenlere yalnızca seçkin içerik üreticileri listesi üzerinden reklam yayınlama olanağı sunmaya hazırlanıyor.

YouTube ile rekabetinde elini güçlendirmek isteyen X’in duyurusuna göre, İçerik Üreticisi Hedefleme (Creator Targeting) aracılığıyla reklamverenler, pre-roll video reklamlarının gösterimini seçkin içerik üreticilerinin yer aldığı bir listeyle sınırlandırabilecek. Reklamlar ana akışta ya da bir içerik üreticisinin profilinde yayınlanabilecek. Reklamların istenmeyen ya da sorunlu içeriklerle birlikte yer almasının önlenmesi adına yakın zamanda bireysel içerik üreticilerinin profilinde reklam yayınlama özelliği de sunulacak.

Bloomberg’e göre reklamlarda gelir paylaşımı da söz konusu olacak ancak bir X sözcüsü reklamverenler ile içerik üreticileri arasında paylaşımın tam olarak nasıl gerçekleşeceğine dair açıklama yapmaktan kaçındı.

X, reklamverenlerin reklamlarının saldırgan ya da tartışmalı içeriklerle birlikte yer alacağı endişelerini gidermeye çalışıyor. Elon Musk dönemiyle birlikte X’te (Twitter) marka güvenliğine dair tartışmalar artmıştı. Reklamlarının antisemitik ve diğer zararlı içeriklerle birlikte göründüğüne dair haberler üzerine Apple ve Disney gibi reklamverenler platformda reklam durdurma yoluna gitmiş, Musk’ın söylemleriyle işler daha karmaşık hale gelmiş hatta New York Times DealBook Zirvesi’nde reklamverenlere küfürlü yanıt vermişti.

Öte yandan geçtiğimiz yıl itibarıyla içerik üreticileriyle gelir paylaşımını başlatan X bir süredir video özelinde önemli adımlar atıyor. YouTube’un en çok aboneye sahip ikinci ismi olan Mr. Beast (Jimmy Donaldson) geçtiğimiz günlerde bir içeriğini X’te paylamış ve platformdaki ilk videosundan yaklaşık 264 bin dolar kazanmıştı. WWE’nin beş dakikalık karşılaşmalarının yalnızca X’te izlenmesine dair anlaşma da yapılmıştı. Geçtiğimiz hafta Gazeteci Tucker Carlson’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki saatlik röportajı X’te yayınlanmıştı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.