Women to Watch

Türkiye'nin fark yaratan kadınları.
01.04.2013 - 13:27

Dünyanın en büyük pazarlama iletişimi yayını Advertising Age tarafından 1997 yılından bu yana düzenlenen Women to Watch marka, pazarlama, reklam ve medya dünyası başta olmak üzere iş dünyasındaki en yaratıcı kadınları onurlandırmak ve başarılarına bir kez daha dikkat çekmek üzere yapılan bir seremoni. ABD’den sonra geçtiğimiz yıl Çin’de de başlatıldı. Bu yıl Türkiye’de bu listeyi birlikte oluşturmamız söz konusu olduğunda ‘Bu kadar çok başarılı kadının içerisinde 15 kadın lider seçmek kolay’ diye düşünmüştüm. Ancak kriterlere göre seçim yapmaya başlayınca bu işin düşündüğüm kadar kolay olmadığını anladım.

Gelecek sayımızda gurur tablomuz bu 15 kadın liderimizin başarı hikâyelerine geniş bir şekilde yer vereceğiz. 14 Mayıs’ta ise hepsiburada.com desteğiyle Swiss Otel’de AdAge yayın yönetmeniyle birlikte gerçekleştireceğimiz ödül töreninde bu liderlerimizi sevdikleriyle, aileleriyle birlikte ağırlayacağız ve onlarla bu mutlu anı paylaşacağız.

Bu ay sayfamı Türkiye’nin gurur tablosunu oluşturan, fark yaratan, yaratıcılıklarıyla Türkiye ekonomisine artı değer katan 15 kadın liderimize ayırdım. Bu sayfayı onlarla paylaştığım için çok mutluyum, çok gururluyum.

Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Betül Mardin

Betül MardinBu ödülün Betûl Mardin’e neden verildiğini anlatmak çok kolay. Mesleklerinde en büyük başarılara imza atan kadınlara dikkat çekmek üzere bu yıl Türkiye’de ilk kez düzenlenen Women to Watch’ın ‘Yaşamboyu Onur Ödülü’nü neden Betûl Mardin’e vermediğimizi izah etmek zor olurdu. Türkiye’de halkla ilişkiler mesleğinin kurucularından Betül Mardin, 1932 doğumlu. 1987 yılında kurduğu IMAGE ajansının onursal başkanlığını yürüten Mardin, aktif bir şekilde halkla ilişkiler mesleğini icra etmeye devam ediyor. Halkla ilişkiler mesleğine yaptığı katkılardan dolayı IPRA’nın Altın Dünya Ödülü, Amerikan Halkla İlişkiler Cemiyeti’nin Atlas Yaşamboyu Başarı Ödülü gibi çeşitli uluslararası ödüller de alan Mardin’in son yıllarda odaklandığı en önemli alanlardan biri de eğitim.

Global Liderler: Demet İkiler

Demet İkilerDaha önce uzun yıllar MindShare’in başında bulunan, 2011 yılında WPP’nin Türkiye’deki tüm medya ajanslarının Group M markası altında toplanmasıyla bu yapının başına getirilen Demet İkiler, bu yıl meslekteki 20’nci yılını geride bıraktı. 2012 yılında Türkiye’de televizyon ölçümlenmesi alanında yaşanan ve yaklaşık 9 ay süren belirsizliğe rağmen Group M çok başarılı bir yıl geçirdi. Bu başarının bir yansıması olarak Group M bünyesinde bulunan MindShare, MediaCat Felis Ödüllerinde yılın medya ajansı seçildi.

Global Liderler: Ece Aksel

Ece AkselEce Aksel, 2008 yılından beri Frito Lay’in genel müdürlüğünü yürütüyor. Bu beş yıllık dönemde marka özellikle yeni ürünler konusunda yüksek bir performans sergiledi. Şirket geçtiğimiz yıl Lays’in fırınlanmış cipsini piyasaya sürerek dikkat çekti. Aksel’in yönetiminde geçtiğimiz yılki en büyük kampanya ise Doritos Fritos cipsi için yapıldı. Megan Fox’un da rol aldığı ‘Doritos Akademi’ kampanyası büyük bir buzz yarattı, çeşitli yarışmalardan ödülle döndü.

Global Liderler: Galya Molinas

Galya MolinasTürkiye, Coca-Cola için geçmişten beri çok önemli bir bölgesel merkez ve bir küresel lider yetiştirme üssü oldu. Şirketin şimdiki başkanı Muhtar Kent’in daha önce Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü olması bunun en iyi kanıtı. 1996 yılında Coca-Cola’ya katılan, o günden bugüne istikrarlı bir başarı grafiği sergileyen, en son 2012 yılında Coca-Cola’nın Türkiye Kafkasya ve Orta Asya Bölümü’nün başkanlığını üstlenen Galya Molinas, daha büyük uluslararası görevlere doğru sağlam adımlarla ilerliyor.

Teknoloji Liderleri: Çiçek Uyansoy

Çiçek UyansoyCep telefonu kategorisi dünyanın en rekabetçi alanlarından biri kuşkusuz. Bu zorlu kategoride 2011 yılından beri Nokia Türkiye’nin genel müdürlüğü görevini yürüten Çiçek Uyansoy, güçlü ve agresif rakiplerle mücadele etmesine rağmen Nokia’nın Türk tüketicisinin kalbinde zirvede kalmasını sağladı. MediaCat’in IPSOS işbirliği ile yaptığı ‘Türkiye’nin lovemark’ları’ araştırmasına göre Nokia beş yıldır en sevilen markalar arasında birinci sırada yer alıyor. Markanın Çiçek Uyansoy liderliğinde Türkiye’de geçtiğimiz yıl başlattığı akılı telefon atağı da Nokia’nın satış ve algı istatistiklerini yukarı tırmandırdı.

Sanat Liderleri: Gülse Birsel

Gülse BirselOnu ilk kez GAG adlı reklam programında ekranda görmüştük, esas çıkışını ise Avrupa Yakası ile yaptı. Neredeyse her bir karakterinden ayrı bir dizi çıkarılabilecek Avrupa Yakası’yla Türk televizyon tarihinin en unutulmaz işlerinden birine imza atan Birsel, şimdilerde Yalan Dünya ile bu başarısını devam ettiriyor. Türk popüler kültürü üzerinde ciddi bir etkiye sahip olan Birsel’in dizilerinde yer alan birçok karakter, hatta Birsel’in bizzat kendisi daha sonra farklı kategorilerden markaların reklamlarında da karşımıza çıktı.

Sanat Liderleri: Nil Karaibrahimgil

Nil KaraibrahimgilNil Karaibrahimgil Türk pop dünyasının en üretken isimlerinden biri. Hem çok sevilen bir şarkıcı hem de çok yetenekli bir şarkı yazarı. Bu konuda herkes hemfikir ancak onun böyle bir listede yer almasını sağlayan en büyük özelliği, yeteneklerini reklam dünyasına da taşıması. Reklam kuşakları Nil tarafından yazılmış cingıllarla dolu. Hatta bu cingılların bazılarını bizzat kendisi seslendiriyor. İlerde Türkiye reklam tarihi yazıldığında Nil Karaibrahimgil’e ayrı bir bölüm açılması gerekecek.

Marka Yaratanlar: Alev Altınkılıç

Alev AltınkılıçAlev Altınkılıç’ın ve kurucusu olduğu Kahve Dünyası’nın başarı hikayesi, klasik bir Davut ile Calut öyküsünden başka bir şey değil aslında. Starbucks, Gloria Jeans, Caffe Nero gibi global kahve devlerinin Türkiye pazarına girmesine verilen çok başarılı bir yerel cevap olan Kahve Dünyası, bugün ülke çapında 100 şubeye sahip. Geçtiğimiz yıl yurtdışına da yönelen marka, Londra’da Piccadilly Meydanında şube açtı.

Marka Yaratanlar: Gülden Yılmaz

Gülden Yılmaz1988 yılında Gülden Yılmaz ve Yılmaz Yılmaz tarafından kurulan Koton, Türkiye’de modayı kitleselleştiren en önemli markalardan biri olarak bugün artık 25 yaşında. Şu anda 200’ü Türkiye’de olmak üzere 300’e yakın mağazası bulunan Koton’un yüzde 50’si geçtiğimiz yıl Hollanda merkezli özel bir girişim sermayesi tarafından 500 milyon dolara satın alındı. Marka, 2011 yılında yüzde 55 gibi rekor bir oranda büyüdükten sonra, 2012’yi yüzde 30 büyümeyle kapattı.

Pazarlama Liderleri: Gizem Keçeci

Gizem KeçeciGizem Keçeci, 2009 yılında Vodafone Türkiye’ye katıldı. İlk etapta pazarlama iletişimi müdürlüğü görevini üstlenen ve Vodafone’un o dönemde başlattığı meydan okuyan yeni iletişim stratejisinin ardındaki en önemli isimlerden biri olan Keçeci, yakaladığı istikrarlı başarı sonucunda geçtiğimiz yılın sonunda şirketin pazarlama iletişimi ve kurumsal çeşitlilik direktörü pozisyonuna terfi etti. Keçeci Türkiye’nin en büyük medya bütçelerinden birisini yönetiyor.

Pazarlama Liderleri: Şule Şamlı

Şule ŞamlıEti, son yıllarda peş peşe CEO değişikliğine gitti ancak buna rağmen şirket pazarlama ve iletişim anlamında, dolayısıyla da büyüme anlamında hiçbir sorun yaşamadı, aksine çok iyi bir dönemden geçtiği bile söylenebilir. Bu başarıda şirketin Pazarlama Grup Başkanı Şule Şamlı’nın katkısı büyük. 2001 yılından beri Eti’de görev yapan Şamlı bu dönemde birçok ürünün geliştirilip pazara sunulmasını sağladı, birçok ürünün de relansmanını gerçekleştirdi. Şamlı’nın bugün de devam eden bu istikrarlı performansı şirketin pazar payına kayda değer katkılarda bulunuyor.

Yaratıcı Liderler: Arzu Ünal

Arzu ÜnalYakın zamanda yaratıcı ekibinden çok önemli isimler ayrılmasına rağmen Y&R İstanbul, Arzu Ünal’ın liderliğinde yaratıcı performansından hiçbir şey kaybetmeden yoluna devam etti. Türkiye’nin en büyük iki reklamvereninden biri olan Vodafone’u portföyünde bulunduran ajans, bu yıl Türkiye pazarına giren Lübnan kökenli Odeabank’ı da müşterileri arasına kattı. Arzu Ünal bu yüksek performansı neticesinde geçtiğimiz yıl Y&R Europe Executive Committee (EXCO) üyesi oldu.

Yaratıcı Liderler: Ayşe Bali

Ayşe BaliAyşe Bali’nin yaratıcı liderliğindeki Rafineri, 2012 yılını büyük bir başarıyla kapattı. Yapı Kredi, yeni yaratıcı ajansını belirlemek için açtığı konkuru geçtiğimiz Ağustos ayında sonuçlandırdı ve Rafineri ile çalışma kararı aldı. Ajansa bir diğer iyi haber ise yatırımcı cephesinden geldi. Yaratıcılık konusundaki istikrarlı seyriyle uzun süredir global reklam holdinglerinin radarında olan Rafineri, şu anda McCann Erickson tarafından satın alınmak isteniyor.

Yaratıcı Liderler: İlkay Gürpınar

İlkay Gürpınarİlkay Gürpınar, 2006’da kreatif direktör olarak TBWA\İstanbul’a katıldı. Gösterdiği yüksek yaratıcı performansla ajansın birçok büyük reklamvereni portföyüne eklemesinde büyük bir katkısı olan Gürpınar, TBWA\İstanbul’da CCO (Chief Creative Officer) konumuna getirildi. Daha önce Adwomen tarafından dünyanın en etkili kadın yaratıcı yönetmenleri arasında gösterilen Gürpınar, TWBA\ Worldwide’ın ‘The Band of Brothers’ adlı 7 kişiden oluşan global yaratıcı yönetim ekibinde de yer alıyor.

Genç Lider: Aslı Günaydın

Aslı GünaydınAslı Günaydın dünyanın en büyük reklamverenlerinden biri olan Unilever’in Türkiye, Orta Asya, İsrail ve İran’daki medya bütçelerini başarıyla yönetiyor. Geçtiğimiz yıl bir çok yarışmadan ödülle dönen Günaydın, en büyük performansı Felis’te gösterdi. Unilever 2011 ve 2012’de geliştirdiği başarılı medya stratejileriyle Felis’te en çok ödül kazanan reklamveren oldu ve yılın reklamvereni büyük ödülünü kazandı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.