MediaCat

“WhatsApp’ta henüz yolun başındayız”

WhatsApp’ı bir iletişim ve satış kanalı olarak kullanan Renault’nun stratejisini Renault Türkiye Pazarlama İletişimi Müdürü Özlem Kılıçkaya anlatıyor.

“WhatsApp’ta henüz yolun başındayız”

Renault Türkiye Pazarlama İletişimi Müdürü Özlem Kılıçkaya WhatsApp’ı bir iletişim ve satış kanalı olarak kullandıkları kampanyada elde ettikleri başarıya karşın, “WhatsApp’ın ve potansiyel fırsatlarının, biz dahil tüm markalar tarafından gelecekte daha da doğru anlamlandırılacağını düşünüyorum” diyor. Kılıçkaya’ya göre WhatsApp’ta yapılabilecekler konusunda henüz yolun başındayız.

WhatsApp’ı bir iletişim kanalı olarak kullanma fikrinin kaynağı neydi, bu fikir nasıl gelişti?

20 yıldır pazarı domine eden lider marka olarak, benzersiz müşteri deneyimini işin merkezine koyuyoruz. Müşterilerimizle daha nitelikli ilişki kurmak konusunda önemli hassasiyetleri olan bir markayız. Bunun için; iş sonuçlarıyla etkinliğini ispatlayacağımız her yeni yönteme, inovasyona ve teknolojiye kapımızı açıyoruz.

Müşterinin beklenti ve davranışları anlık değişirken, en anlık mecra olan WhatsApp’ta olmamız Renault’nun “renovative” vizyonu açısından kaçınılmazdı. Bu bağlamda iş ortaklarımız Facebook, 4129Grey ve Wavemaker ile çok başarılı bir sinerji yarattığımızı düşünüyorum.

Sibel Ülkü

Wavemaker Türkiye Dijital ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Otomotiv sektorü her geçen gün kullanıcı davranışlarına göre şekilleniyor. Renovatif vizyonumuzu her geçen güne göre değiştiriyoruz. Sınırlarımızı, müşterimize bulundukları yerde dokunacak ve aksiyon aldırmaya açık olacak halde zorluyoruz. Facebook platformu olan WhatsApp projesiyle hem etkileşim hem satış tarafında bir kez daha hedeflerimize ulaştık. WhatsApp bizim için sadece bir medya projesi değil, aynı zamanda müşterilerimize nerede olurlarsa dokunacağımız ve iletişim kuracağımız farklı bir kanal olacak. Wavemaker olarak markamızla birlikte bu projeyi yürüttüğümüz için gurur duyuyoruz.

Kayhan Dural

4129Grey Chief Digital Officer

Dikkat çekmenin, sesini duyurabilmenin her geçen gün daha da zorlaştığı günümüzde tüketicilerle bu kadar yakından iletişim kurabilmek gerçekten heyecan verici oldu. Bu denli doğrudan marka-tüketici iletişiminin henüz gündemimizde olmayan iletişim fırsatlarına gebe olduğunu düşünüyorum.

WhatsApp Business API entegrasyonuyla gerçekleştirdiğiniz global başarı hikâyesinden bahseder misiniz? Bu entegrasyonu hayata geçirirken hedefiniz neydi? Başlangıçtaki hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

Otomotiv sektörünün ciddi daralma içerisinde olduğu bir dönemde tüm konsantrasyonumuzu müşterimizi daha doğru profillemeye, daha doğru dinlemeye verdik. İlk etapta kulağa klişe geliyor elbette; hepimiz müşterimizle daha etkin ilişki kurmanın öneminden bahsediyoruz. Bunu hedeflemeyen marka yok ama bunu ne oranda boyutlandırabiliyoruz, bunu sorguladık.

Contact Center World’den aldığı dört ödülle otomotiv sektöründe dünyanın en iyi çağrı merkezi olan Renault Diyalog İletişim Merkezi’mizde zaten tüm kanallarda müşterilerimizle direkt iletişim halindeyiz; neden bunu “anlık ve birebir” iletişime çevirmeyelim dedik ve bizi birçok ödüle taşıyan projemizi hayata geçirdik. Bunu Türkiye’de ve MENA bölgesinde yapan tek otomotiv markasıyız. WhatsApp’da olmak bir karar ama o mecrada olduğunuzu müşteriye duyurma yöntemi ve üslubu ayrı bir karardı açıkçası. Bu noktada 4129Grey oldukça yaratıcı bir kampanya çözümüyle geldi. Biz daha genç, daha yakın, daha sahici, daha samimi bir marka olma yolunda bu kanalın katkısını net olarak gördük. “Burada, bu şekilde iletişimde olduğun için seni ayrı sevdim Renault” dedi genç hedef kitlemiz bize. İnsanlar karşılarında robot bekliyorlardı; en büyük etkisi gerçek bir müşteri danışmanıyla iletişimde olmaları oldu. Gerçek olduğuna ikna etmek için türlü testlere de tabi tuttu müşteriler bizi.

Lansmanı tüm iş ortaklarımızla çağrı merkezimizde hep birlikte yaptık. Gelen tüm sorulara hep birlikte cevap verdik. Tüm sosyal medyayı ve dijital ekosistemdeki yansımaları gerçek zamanlı takip ettik. Elbette kampanya awareness skorlarımızda altı puanlık bir artış, müşterimizle direkt diyaloglarımızda 2,6 kat bir hacim ve sayısız ödül kazandık. Facebook EMEA Auto kategorisinde ülkemizden çıkan ilk “success case” olduk. Yeni lansmanlarımızla birlikte daha güzel planlarımız var.

Müşteri ilişkilerini geliştirmek, WhatsApp’ı satış kanallarına dahil ederek satışlarını artırmak isteyen diğer işletmelere ne önerirsiniz?

WhatsApp’ın ve potansiyel fırsatlarının biz dahil tüm markalar tarafından gelecekte daha da doğru anlamlandırılacağını düşünüyorum. Henüz yolun başındayız.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.