MediaCat

Volkswagen global reklam ajansı konkurunda

Marka globalde yeni reklam ajansını arıyor.

Volkswagen global reklam ajansı konkurunda

Pazarlama kontrolünü merkezileştirme ve 2015’teki emisyon skandalının ardından marka imajını toparlama peşindeki Volkswagen Group, kendisiyle aynı adı taşıyan markası için global reklam konkuruna gidiyor.

Interpublic Group (IPG) bünyesindeki Deutsch Los Angeles, 2009’dan bu yana ABD’de Volkswagen ile işbirliği yapıyordu fakat konkur ile birlikte grubun başı biraz ağrıyabilir. IPG’nin muhtemel rakipleri arasında, Avrupa’nın büyük çoğunluğunda marka ile uzun süredir çalışmakta olan DDB’yi bünyesinde barındıran Omnicom bulunuyor. Omnicom bünyesindeki BBDO da, aralarında Brezilya’nın da bulunduğu birçok global pazarda marka ile işbirliği içerisinde.

Alman dergisi Horizont’un aktardığına göre, Volkswagen Global CMO’su Jochen Sengpiehl dün gerçekleştirdiği basın açıklamasında, bölgesel birimler etrafında şekillendirilmiş, merkezi bir ajans modeli hedeflediklerini söyledi.

Volkswagen’in ABD ve Almanya’daki sözcüleri ise Ad Age’e ilk etapta bir açıklamada bulunmadılar. Ancak sürece aşina olan kaynaklar, konkurun ABD de dahil olmak üzere holding şirketi seviyesinde gerçekleşmesini bekliyor.

Yine konuya aşina kanyaklara göre, markanın 2016 yılından bu yana global medya ajansı konumundaki Omnicom ajanslarından PHD ise konkur sürecinden etkilenmeyecek. Ancak Sengpiehl’e göre geçmişte medya alanında büyük harcamalar yapıldı ve bu durumun değişmesi şart.

Bünyesinde Volkswagen, Audi, Skoda ve Porsche gibi markaları barındıran Volkswagen Group, Ad Age Datacenter 2016 verilerine göre 6,74 milyar dolar harcama ile dünyanın en büyük altıncı reklamvereni konumunda.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.