MediaCat

Visit İstanbul şehrin kapılarını dünyaya açıyor

Yeni nesil turizm anlayışıyla İstanbul’un turistik marka değerini dünyaya yansıtan Visit İstanbul internet portalının lansmanı gerçekleşti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, turizmde yeni nesil iletişim stratejileri kapsamında “Visit İstanbul” web portalını hayata geçirdi. Visit İstanbul ile birlikte, İstanbul Creators Club Platformu ve dünyanın ilk yapay zekâ rehberi uygulaması da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla düzenlenen etkinlikle tanıtıldı.

Yerli ve yabancı turistleri birer hikâye anlatıcısına dönüştürerek İstanbul’a ait yeni bir turizm iletişim ekosistemi yaratan Visit İstanbul, şehrin taşıdığı ve yaşattığı kültürel deneyimin turizmdeki yankısını artırmayı hedefliyor. Ziyaretçilere tarihten kültür ve sanata, gastronomiden eğlenceye kadar yaşadıkları tüm deneyimleri hikâyelere dönüştürerek tüm dünyaya anlatma imkânı tanıyan portal teknolojinin gücüyle maksimum erişilebilir, adil, eşitlikçi ve kapsayıcı bir yapıda olacak.

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kerem Rızvanoğlu ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Dr. Yeliz Yücel liderliğinde hayata geçirilen dünyadaki ilk sohbet odaklı müze rehberi de portala entegre edilecek.

Dünyadaki ilk sohbet odaklı uzaktan müze deneyimi

Net rakam vermemekle birlikte ülkemizde yaklaşık 10 milyon engelli vatandaşın bulunduğunu ve bu sayının ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 12’sini oluşturduğunu söyleyen Rızvanoğlu, lansman toplantısında teknoloji geliştirenlerin engelliler için yeterince erişilebilir deneyimler sunamadığını ifade etti. Rızvanoğlu, “Küresel bazda dijital ekosistemdeki içeriklerin yüzde 95’i görme engelliler için dinlenerek kullanılamıyor. Türkiye için de benzer bir rakam verebiliriz. Türkiye’de kamu kurumlarının bu noktada değişime öncü olması gerekir. Ne mutlu ki bugün İBB öncülüğünde vizyoner bir adım atıldığını söyleyebilirim. Görme engelliler için dünyadaki ilk sohbet odaklı uzaktan müze deneyimini hayata geçirdik. Yakında Visit İstanbul platformu üzerinden engellilerin kullanımına açıyoruz. Böylece görme engelliler oturdukları yerde istediği cihaz üzerinden Visit İstanbul platformuna bağlanıp orada konumlanan sesli asistan vasıtasıyla Yerebatan Sarnıcı’nın tarihi görüntüsünü, sesini ve hatta kokusunu dahi tarif eden samimi anlatıcının hikâyeleri eşliğinde Yerebatan sarnıcını dolaşabilecek, zengin geçmişi detaylı olarak öğrenebilecek” dedi. Yücel ise projenin detaylı sunumunu gerçekleştirdi.

Hikâyenin bir parçası olmak

Özgün bir topluluk modeli olarak ortaya çıkan Istanbul Creators Club da Visit İstanbul aracılığıyla istanbul’un hak ettiği marka şehir değerine kavuşmasına katkı sağlayacak. Bu toplulukta yer alan her birey, kendi yeteneklerini kullanarak kendi gözünden İstanbul’u anlatacak ve değer yaratacak pek çok projeye katılma fırsatı yakalayacak.

Sürdürülebilir ve nitelikli ortak akıl

Projeyle 2029 yılına dek kente gelen turist sayısını artırmak ve her bir ziyaretçinin İstanbul’da geçireceği süreyi uzatıp şehrin ekonomisine katkı sağlamayı hedeflediklerini söyleyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise, “Bugün tanıtımını yaptığımız Visit İstanbul, İstanbul’un dünyaya açılan kapısıdır. Bu platform ile birlikte, tarihin bu büyüleyici kentinin turizm ekosistemini sürdürülebilir, nitelikli ve ortak akılla inşa etmenin heyecanını paylaşıyor, tüm sektör paydaşlarımızla İstanbul’un hikâyesini en yaratıcı ve özgün biçimde anlatmayı hedefliyoruz. Binlerce yıllık kültürün, biriken insanlığın ortaya koyduğu eserlerle gurur duyan ve İstanbul’da hayallerini güçlendiren, İstanbul’la birlikte hayal kuran yeni bir akılla bu şehri yönettik ve yönetmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.