Vine markalar için ne ifade ediyor?

Twitter'ın 6 saniyelik videolara ev sahipliği yapan servisi verimli reklam fırsatları sunuyor.

27.03.2013 - 09:14 | Ali Kuru

Twitter'ın yeni servisi Vine markalar için ne ifade ediyor?

Vine yalnızca birkaç ay önce tanıtılmış olması itibarıyla biraz çaylak bir ortam. Ancak Twitter‘ın yeni servisi kısa süre içinde mobil ve sosyal medya reklamcılık konusunda büyük bir etki yaratmışa benziyor. Öyle ki, GIF’leri andıran altı saniyelik kliplere ev sahipliği yapan Vine, Twitter’ın 140 karakter limitli paylaşım fikrini görsel hale getirdi ve taze bir reklam fırsatı yarattı.

Servis ürün tanıtımı konusunda kurulduğu günden bu yana düzenli şekilde kullanılıyor. Vine’a ilk olarak adapte olan Gillette, General Electric ve Urban Outfitters gibi markaların yanı sıra her geçen gün, farklı sektörlerden birçok isim Vine’ın yarattığı fırsatı değerlendirmeye yöneliyor. Vine’daki yeni işlerin takip edilmesi için bir site dahi kurulmuş durumda. Brandsonvine.com, servise eklemlenen en iyi işlerin takip ediyor.

Twitter'ın yeni servisi Vine markalara neler sunuyor?

Vine’ın ürün tanıtımı konusunda nasıl kullanılabileceği üzerine isabetli fikirlerini paylaştığı yazısında Frank Sinton; kamera arkası görüntüler, teaserlar, ürün demoları ve yakın çevrede yer alan kitleyi hedef almaya yarayacak ‘geo-tagging’ imkânlarına dikkat çekmişti.

Yeni bir crowd-sourcing fırsatı

Vine belki de en çok kullanıcılar tarafından üretilen içeriğin kullanılması yoluyla fayda sağlayacak. Super Bowl döneminde bir kez daha herkesçe görüldüğü gibi crowd-sourcing markalar için büyük fırsatlara gebe bir kavram. Daily Deal Media yazarı Megan Bildner’ın belirttiği üzere Vine, markanın takipçilerine herhangi bir kampanyayı takip etmek için hashtag’lerle donatılmış videolar hazırlamaları veya kullandıkları ürünleri gösterme fırsatı sunması ile büyük bir crowd-sourcing fırsatını hayata geçirmeye yarayabilir.

Markalar Vine'ı nasıl kullanıyor?

6 saniyelik reklam

Temeline inildiğinde 6 saniyelik reklamlar olduğu aşikâr olan Vine videoları için bu süre tercihinin kullanılmış olması doğal görünüyor. Tweet’lerden alışık olduğumuz kısa ve öz olma nitelikleri Vine videoları için de geçerli.

Vine tam da bu süre sınırı nedeniyle pazarlama sektörünü hedef kitleye direkt olarak hitap etmeyi mecbur kılan stratejiler oluşturmaya zorluyor. Kısa süre içinde sektörün vazgeçilmezleri arasına girmesi beklenen Vine’daki süre sınırının, 140 karakter sınırının yarattığı zorluklar gibi, zamanla üstesinden gelinecek gibi görünüyor.

Haluk Kasarcı
(kaynak: branding magazine)