Vine ile çarpıcı sonuçlar

Volkswagen ve Peanut Butter & Co’nun Vine hamleleri meyvesini verdi.

10.04.2013 - 09:03 | Haluk Kasarcı

Twitter’ın yeni servisi Vine’ın dünyaya gelişinin üzerinden 75 gün geçti. Bu süre zarfında pazarlama sektörüne ait irili ufaklı birçok isim, altı saniyelik videolarını site aracılığıyla paylaştı. Peki bu gif formatını andıran yeni fenomen gerçekten etkili mi yoksa göz açıp kapayıncaya kadar ortadan kalkacak olan bir başka sosyal medya ürünü mü?

Son olarak birbirinden (gerek bütçeleri gerek faaliyet alanları ile) çok farklı sektörlerde yer alan Volkswagen ve Peanut Butter & Co’nun meyve veren Vine aktiviteleri bu soruya bir cevap olabilir. Örneğin Volkswagen Vine sayesinde kapanışı dün gerçekleşen 10 günlük New York International Auto Show etkinliği boyunca binlerce gösterim elde etmeyi başardı. Markanın ajansı SS+K organizasyona özel olarak ‘VineViewer’ adlı bir site oluşturup etkinlik boyunca buradan katılımcılara VW araçlarına ait videolar izletti. Bu örnek bile Vine’ın etkinlikler özelinde yarattığı pazarlama imkanını göstermek adına yeterli.

Volkswagen VineViewer

SS+K’nın dijital ayağında başkan yardımcılığı görevini yürüten Kevin Skobac sitenin yarattığı etkiyi “Birkaç gün içinde beğendikleri araçların 360 derece görüntülerini video olarak yükleyen katılımcılar ortaya çıktı” şeklinde anlatıyor. Bunun gibi örneklerin çoğaltılabileceğini söyleyen Skobac, “buna benzer işler için VW’den başka müşterilerimiz de mevcut ve Vine bizim yeni hikâyeler anlatmak için kullanabileceğimiz bir araç” dedi.

Peanut Butter & Co ise yürüttüğü kampanya ile VW’den çok daha etkileyici bir sonuç almayı başardı. Firma ABD’de 2 Nisan’da kutlanan National Peanut Butter & Jelly Day etkinliği çerçevesinde Facebook ve Twitter hesapları aracılığıyla bir alana bir bedava kampanyası ve dijital kupon dağıtımı gerçekleştirdi. Bu iki alandaki faaliyetine, Vine’a yüklenen ve Peanut Butter & Co’nun ürünlerini kullanarak nasıl sandviç yapılacağını anlatan videoyu da ekleyen firma, 300 bin gösterim ve 6 binden fazla dijital kupon satışı sağladı.

Henüz kesin çıkarımlar yapmak için erken olsa da, Peanut Butter & Co’nun başkanı Lee Zalben bu tarz kampanyaların uluslararası alanda etkinlik sağlayabileceği konusunda umutlu. Sosyal medyayı satışların artırılması konusunda kullanmanın zorlu bir süreç olduğunu belirten Zalben, “Vine son derece dikkat çekici bir araç ve bizim adımıza bu özel günde tüketicilerimizi heyecanlandırmak adına işe yaramış gibi görünüyor” dedi. Kendilerininki gibi küçük işletmelerin reklam harcamaları konusunda büyük bütçelere sahip olmadığını hatırlatan Zalben, Vine’ın bu noktada kendilerine avantaj sağladığını söylüyor.

İki farklı markanın haricinde DDB Brüksel de Vine’ı kullanan isimler arasında yer alıyor. İş başvurusu kavramına yeni bir boyut getiren proje dahilinde 31 Mayıs’a kadar başvurusunu yapan yaratıcı kişiler DDB kreatif ekibi ile Cannes Lions festivaline katılma hakkı kazanacak. 10 finalistin ajans tarafından değerlendirileceği başvurular ‘ddbexpress’ hashtag’i ile gerçekleştiriliyor.

Kaynak: Adweek