‘Maalesef harika iş yok’

Draftfcb Reklam Yazarı Yavuzhan Gel, son dönemde dikkatini çeken üç reklam filmini yorumladı.

09.04.2013 - 17:12 | Ali Kuru

Draftfcb Reklam Yazarı Yavuzhan Gel

Draftfcb Reklam Yazarı Yavuzhan Gel, ikisi yeni olmak üzere son dönemde dikkatini çeken üç reklam filmini yorumladı. Son dönemde başarılı bulduğu üç reklam filmini bizimle paylaşan Gel, reklamlarda cingıl hükümranlığının görüldüğünü söylüyor.

“Yazıya başlamadan önce, ‘son dönemde ajanslarımızdan çıkan harika işlerin hangisinden bahsedeceğime bir türlü karar veremedim’ demeyi çok istiyordum. Öyle olmadı, maalesef…

“Şarkı söylemekte, düşünmekten daha başarılılar”

Bugün herhangi bir reklam arasına baktığınızda, cingıl hükümranlığını görüyorsunuz. John Hegarty, kitabında nefret ettiği bir reklam ajansından bahsederken ‘They are better at singing than thinking’ yani ‘şarkı söylemekte, düşünmekten daha başarılılar’ diyor.

Kısaca, fikri zayıf işe makyaj malzemesi şeklinde kullanıldığı haliyle, bu cingıl meselesinin sektörümüzün yaratıcılığını aşağıda tutan bir çıpa olduğunu düşünüyorum.

Konumuza dönersek… Üç işten bahsedeceğim. İlki Benim’o Arap Bacı filmi…

Her ne kadar, ‘o kadar çok seviyorum ki hayatta paylaşmam’ gibi klişe bir yerden yola çıkmış olsa da vardığı sonuç son derece orijinal. Zaten reklamcılar olarak bizim için hayat, klişe şeyleri enteresan hale getirmekten ibaret değil mi?

İkinci olarak D&R’ın web mağazasını tanıttığı yeni filmi…

D&R‘ın bu işi, internetle birlikte değişen, İşler Güçler gibi dizilerle değiştiği daha da belirgin hale gelen yeni tarz bir espri anlayışının izlerini barındırıyor. Önümüzdeki dönemde bu yeni espri anlayışını barındıran işleri daha çok göreceğimizi düşünüyorum.

Son olarak Cornetto‘nun Yalın’la birlikte gerçekleştirdiği, ‘Keyfi yolunda, aşkı sonunda’ klibi ya da ne derseniz…

Advertaintment‘ yani reklam dünyasına ait olmayan bir içeriği markalama durumu bu işte son derece başarılı uygulanmış. Yine marka şarkı söylüyor ama yaklaşım ve düşünce olarak bambaşka bir durum var. Ayrıca, getirisi götüreceklerinden çok daha az olacak yapay öğeleri işe yapıştırmaya çalışmayan müşteriyi de kutlamak gerekir.

Tüm işlerin ekiplerini ve markalarını tebrik ediyorum.”

Selin Babacan