eBay, tüketici verilerini reklamverene sunacak

eBay, verilerini hedefli reklamlara açıyor.

10.04.2013 - 09:18 | Haluk Kasarcı

Ebay tüketici verilerini reklamverenlere sunacak

E-ticaret sitelerinin sahip oldukları tüketici bilgisinin reklamcılar için ne kadar kıymetli olduğu ortada. İlgili sitelerin veri tabanlarına ulaşarak herhangi bir tüketicinin hangi ürünü satın aldığı, hangi ürünle ilgilendiği ve bu ürünü yakın zamanda alıp almama potansiyeline ilişkin bilgi, reklamcılar için bulunmaz bir fırsat.

E-ticaret siteleri arasında zirvede yer alan isimlerden Amazon, bu potansiyele kendini ilk kaptıran sitelerden olmuştu. Google ve Facebook’un ardından dijital reklamcılık alanında çabuk adaptasyon sergileyen Seattle merkezli firmanın en büyük rakibi eBay de bu alanda geri kalma niyetinde değil gibi görünüyor.

eBay uzunca bir süredir eBay Marketplaces iştirakini geliştirmek adına müseccel kullanıcı veri tabanını veri yönetimi platformları ve eBay’deki satıcılar ile paylaşıyordu. Dün AdExchanger’ın öncülüğünde San Francisco’da gerçekleştirilen Programmatic I/O konferansında konuşan eBay Kuzey Amerika Dijital Başkanı Stephen Howard-Sarin “Artık veri tabanındaki bilgileri diğer pazarlamacılarla da paylaşacağız” dedi.

Yeni sistemi ile eBay -tıpkı Amazon’daki ya da herhangi bir ‘yeniden hedef alma’ programında olduğu gibi- tüketici bilgilerini sunarken, kendilerine ulaşan reklamcıların aşırı agresif duruş sergilemelerine engel olmaya özen gösterecek. Howard-Sarin, kullanıcıların, eBay’in kim olduklarını bilmesi ya da hangi ayakkabıyı alma niyetinde olduklarını bilmesigibi konularda rahat olduklarını, fakat firmanın bu bilgileri başkalarına anlatmasını istemediklerini belirtti. Howard-Sarin, “Tabii ki bu durum bizim bir ‘ayakkabı alıcı’ portföyü oluşturup paylaşmamızın önünde bir engel değil” dedi.

Howard Sarin yeni sistemin ne şekilde kullanılabileceğine ilişkin örnekler de verdi. Kısa süre önce bir kamyon üreticisinin nakliyesi gereken ürünler satın almış isimlere reklamları ile direkt olarak ulaşmak istediğini belirttiğini söyleyen Howard-Sarin, “büyük bir telekomünikasyon firması da iki ya da üç yıl önce telefon satın almış kişilere ulaşmak istediklerini belirtti” dedi.

Pazarlama sektörü medya alımlarını yönlendiren yeni bir platforma karşı yüzlerini ekşitebilir. Ancak Sarin’e göre bu oldukça doğal. Ellerindeki bu büyük veri tabanını, Google, Facebook ya da Amazon’un sahip olduğu medya satın alma platformlarına devretmeyi tercih etmiş olsalardı, bunun kendileri için büyük bir eksiklik olacağını söyleyen Howard-Sarin sözlerini, “Bir ajanssanız ve bizim elimizde olan değerli bilgi sizin hayatınızı zorlu hale getiriyorsa… Talihsizlik” şeklinde sonlandırdı.

Kaynak: Adweek