Vincent Bolloré gözaltına alındı

Fransız milyarder, geçmişte Afrika'da yolsuzluğa yol açmakla suçlanıyor.

25.04.2018 - 13:48 | Sencer Uçar

Vincent Bolloré gözaltına alındı

Fransız milyarder Vincent Bolloré, Havas Creative Group’un CEO’su olan oğlu Yannick Bolloré’nin pek yakında medya imparatorluğu Vivendi’nin de bir numarası olacağını açıklamasının üzerinden bir hafta bile geçmemişken, ajans ağını 2009 ve 2010 yıllarında Togo ve Gine’de hükümet yetkililerine rüşvet vermek için kullandığı iddiası ile polis tarafından gözaltına alındı.

Le Monde’da yer alan habere göre, Fransız yetkililer, geçtiğimiz yaza kadar Havas’ın en büyük hissedarı konumunda bulunan Bolloré Group’un, geçmişte Togo ve Gine’deki limanların işletmelerinin alınması adına devlet yetkililerine rüşvet vermek yolu ile yolsuzluğa yol açıp açmadığını araştırıyor.

Vincent Bolloré ve Havas’a yöneltilen suçlamalar arasında, bahsi geçen dönemde Afrikalı politikacılara seçimler için bedelsiz ya da aşırı indirimli bedeller karşılığında iletişim tavsiyeleri verildiği de bulunuyor.

Soruşturmayı doğrulayan Bolloré Group, söz konusu suçlamanın, varlıkları kötüye kullanmaktan ötürü dört yıl hapis cezasına çarptırılan eski bir çalışanları tarafından yöneltildiğini belirtti ve iddiaları tümüyle reddetti.

Grup tarafından yapılan açıklamada, Havas’ın iletişim alanındaki uzmanlığını dünyanın dört bir yanındaki siyasi kampanyalara hukuk çerçevesinde ve şeffaf bir şekilde 50 yıldan uzun bir süredir taşıdığı belirtildi. Aynı açıklamada, liman işletmelerinin alınması ve sunulan iletişim hizmetlerinin ilişkilendirilmesinin hem söz konusu sektörün hem de genel olarak iktisadi faaliyetin yanlış anlaşılması manasına geldiği ifade edildi.

Kaynak: Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.