Vegan hareketinden tartışma yaratan ilan

Reklam Standartları Otoritesi, Go Vegan World'ün ilanının yayından kaldırılması talebini reddetti.

26.07.2017 - 15:04 | Arzu Nilay Kocasu

İnsancıl süt sağımı mümkün mü?

İrlanda menşeli Eden Farmed Animal Sancuary tarafından yürütülen kamusal vegan hareketi Go Vegan World, veganlar ile süt sanayiini Reklam Standartları Otoritesi – Advertising Standards Authority (ASA) önünde karşı karşıya getiren bir ilana imza attı.

Dikenli tellerin ardında duran mutsuz bir inek fotoğrafının yer aldığı, “İnsancıl süt sağımı bir efsanedir. İnanmayın” diyen ilanda şöyle yazıyor:

Bir mandırayı ziyaret ettiğim gün vegan oldum. Doğumdan ötürü hâlâ kanlar içinde olan anneler çılgına dönmüş halde bebeklerini arıyordu. Rahminden henüz çıktıkları annelerinden koparılan dişiler titreyerek ve yürek dağlayan haykırışlarla annelerinin besleyici bedeni yerine duvardaki kauçuk memelerden süt içiyordu. Tüm bunlar, insanlar sütlerini aldıkları için oluyordu.

Oğulları etleri için katledildi, kendileriyse altı yaşındayken. Doğal yaşam süreleri 25 yıl. Artık bunun bir parçası olamazdım. Sen olabilir misin?

İnsancıl süt sağımı mümkün mü?

İnsancıl süt sağımı mümkün mü?

Süt sanayiinde çalışan ve ilanın Birleşik Krallık’taki süt sağma pratiklerini doğru tasvir etmediğini söyleyen yedi şikayet alan ASA, ilanın halkı yanlış yönlendirdiği iddiasıyla kaldırılması yönündeki talepleri reddetti.

İlanın buzağıların Çevre, Gıda ve Kırsal İşler Müdürlüğü (Department for Environment, Food and Rural Affairs – Defra) tarafından önerildiği üzere 12 ila 24 saatten önce annelerinden ayrıldığına dair bir iddiada bulunmadığını söyleyen Go Vegan World, bununla birlikte, inek ile yavrusunu daha geç ayırmanın daha çok sıkıntı yaratacağından hareketle ayırma işleminin tam olarak ne zaman gerçekleştiğinin reklamın bağlamı dışında olduğuna ve pek çok insanın anne ile yavruyu 25 saat sonra ayırmanın en az 24 saat sonra ayırmak kadar haksızlık olacağını düşündüğüne inandığını belirtti.

Reklamın yayınlanmasına onay veren ASA ise Birleşik Krallık’taki çok sayıda mandıranın mevcut hayvan hakları standartlarına uygun çalışmadığını ve süt üretiğimin bu bağlamda “insancıl” olmadığını belirtti: “Defra’nın buzağıların doğumdan sonra en az 12, tercihen ise 24 saat boyunca anneleriyle birlikte kalmalarını önerdiğini biliyoruz.”

Yaptığı değerlendirme sonucunda ilanın, okurları mandıraların hayvan hakları standartlarına uymadıkları konusunda “yanlış yönlendirdiği” şeklindeki iddiayı reddeden ASA, kararını şöyle açıkladı:

“İddiaları ifade etmek için kullanılan dil duygusal ve fazla sert olsa da ilanda buzağıların annelerinden genellikle doğumdan çok kısa bir süre sonra alınmasına dikkat çekildiğini anlıyor ve bu nedenle reklamın okurları alenen yanlış yönlendirmesinin söz konusu olmadığı sonucuna varıyoruz.”

Kaynak: The Guardian

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.