VanMoof’la özgür bir yolculuk

Elektrikli bisiklet markası VanMoof, yeni reklam filmiyle işlevini yitiren ulaşım sistemini eleştiriyor.

12.08.2021 - 16:47 | Simge Şenses

Hollanda çıkışlı elektrikli bisiklet markası VanMoof, yeni reklam filmiyle insanları ulaşımda pandemi öncesi alışkanlıklarına dönmemeye ve yakalanan olumlu değişim rüzgârını arkalarına alarak ilerlemeye davet ediyor.

Prodüksiyonu HALAL’e, yönetmen koltuğu Paul Geusebroek’e ait olan film, çıkmaza giren bir şehir merkezinde açılıyor. Tersten bir araba çarpışmasına, kızgın ve sinirli sürücülerin trafikteki hallerine, araçların yol açtığı kirliliğin içinde ilerlemeye çalışan stresli yayalara, sıkışık bir otobüsteki yolcuların gerginliğine tanık olduğumuz film, bu görüntülerin hemen ardından kadrajını şehrin keşmekeşi arasında sakince süzülen bir bisiklet sürücüsüne yöneltiyor. Bisikletli sürücü trafik sıkışıklığını aşarak zahmetsizce ileriye doğru hareket ederken, çevresindeki zaman sembolik olarak geriye akmaya başlıyor. Özetle VanMoof’un reklamı, tıkanıklık, kirlilik ve öfkeyle özdeşleşen ve artık işlevini yitirmiş olan ulaşım sistemine çarpıcı bir eleştiri niteliği taşıyor.

Yönetmen Paul Geusebroek filmi şu sözlerle anlatıyor: “Amacım filmin sonunun rahat bir nefes gibi hissettirmesiydi. Film bir açıdan özgürlüğü temsil ediyor: Herkes sıkışıp kalmışken, bisikletli sürücü aralarından adeta esip geçiyor.”

KÜNYE

  • Reklamveren: VanMoof
  • Prodüksiyon Şirketi: HALAL
Kaynak: AdForum, LBBOnline

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.