MediaCat

Instagram’dan sansür özrü

Instagram, Almodóvar’ın yeni filmi Madres Paralelas’ın afişine uygulanan sansür için özür diledi.

Instagram’dan sansür özrü

Instagram, İspanyol yönetmen Pedro Almodóvar’ın yeni filmi Madres Paralelas’ın resmî lansman afişini, bir kadının göğüs ucunu içerdiği gerekçesiyle sansürlemiş ve afişi paylaşan tüm gönderileri platformdan kaldırmıştı. Instagram, afiş tasarımcısının uygulanan sansürden şikâyetçi olmasının ardından geri adım attı.

Facebook, Çarşamba günü yaptığı açıklamada ucundan süt damlayan bir göğüs ucunu gösteren Madres Paralelas posterinin, “çıplaklığa karşı kuralları çiğnemesi” sebebiyle kaldırıldığını belirtti. “Paylaşılan görsellerde net bir sanatsal bağlam olması durumunda istisnai olarak çıplaklığa izin verildiğini açıklayan şirket, Almodóvar’ın film afişini Instagram’da paylaşan gönderilerin geri yüklendiğini ifade ederek yarattığı karışıklıktan dolayı özür diledi.

Instagram'dan sansür özrü

Facebook ve Instagram’ın süregelen kurallarının ve sansür uygulamalarının erkek göğüs uçlarını kapsamaması daha önce de birçok sanatçı ve ünlünün tepkisini çekmiş, hatta Instagram’da #FreetheNipple hareketinin başlamasına ve platforma bu etiket ile göğüs uçlarını tasvir eden içerikler yüklenmesine yol açmıştı.

Posterin tasarımcısı Javier Jaén, posterin sosyal medya kullanımının sorun yaratıp yaratmayacağını sorguladığını, ancak Almodóvar’ın kişisel desteğini aldıktan sonra vizyonuna sadık kaldığını söyledi. 

“Muhtemelen bu doğduğumda gördüğüm ilk görüntüydü. Instagram gibi bir şirket bana yaptığım işin zararlı olduğunu, insanların görmemesi gerektiğini ve pornografik olduğunu söylüyor. Peki kaç kişiye vücutlarının kötü ve tehlikeli olduğunu söylüyorlar?” diyen Jaén, çok büyük bir destek aldığını ve binlerce kişinin posterini Instagram’da yeniden paylaştığını belirtti. Jaén açıklamasını, “Teknolojinin bağlamı ayırt edemediğini dile getiriyorlar. Umurumda değil. O zaman teknolojilerini değiştirsinler” sözleriyle tamamladı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.