Ünlülere güven azalıyor!

MediaCat için Ipsos KMG tarafından hazırlanan Celebrity Güven Endeksi birinci yılını doldurdu...

11.06.2008 - 14:31 | MediaCat

MediaCat için Ipsos KMG tarafından hazırlanan Celebrity Güven Endeksi birinci yılını doldurdu. Mayıs 2007’de başladığımız araştırmada marka tavsiyesine güvenilen ünlüler sıralamasında çok büyük bir değişiklik yok ama ‘Hiçbir ünlüye güvenmiyorum’ diyenlerin oranında ciddi bir artış var.

IPSOS KMG ile bir yıldır sürdürdüğümüz Celebrity Güven Endeksi araştırmamız kapsamında ilk yayımladığımız araştırmada ‘Hiçbir ünlüye güvenmiyorum’ diyenlerin oranı yüzde 32 iken bu rakam son dönemde yüzde 61’e yükseldi.
Bunun yanı sıra birinci araştırma ile son araştırmayı kıyasladığımızda ilk beşte yer alan isimlerin hala listede olduğunu, buna rağmen toplam beş ünlünün de listeden çıktığını görüyoruz.
Araştırmada uzun süredir listede olan Kanal D ana haber sunucusu Mehmet Ali Birand, 6 Nisan– 1 Mayıs 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilen son dönem MediaCat – Ipsos KMG Celebrity Güven Endeksi’ndeki ilk 20 listesinde yer almıyor. Son zamanlarda Show TV’de yayınlanan ‘Var Mısın Yok Musun?’ programıyla dikkatleri üzerine çeken Acun Ilıcalı da bu dönemki listeye 18. sıradan girdi. Seda Sayan’ın uzun süredir birinciliği koruduğu araştırmada, Uğur Dündar yine ikinci sırada yer alırken, başından bu yana bu listeye girebilen iki siyasetçiden biri olan Recep Tayyip Erdoğan yine ilk beşte.

ÜNLÜLERE GÜVENMEME ORANI YÜZDE 61!

‘Genel olarak hangi ünlü kişinin tavsiyesi/önerisi sizin marka tercihlerinizde etkili olur?’ sorusunun sorulduğu Türkiye kent nüfusu temsili toplam 1200 kişinin sadece yüzde 39’u bir ünlünün ismini belirtmiş. Bu durumda hiçbir ünlüye güvenmeyenlerin oranı yüzde 61. Yani araştırma kapsamına alınan kişilerin yarısından fazla. İlk başladığımız dönemlerde yüzde 30 civarlarında gezinen bu rakamın son dönemde iki katına çıkması akıllara şu soruyu getiriyor: Türk toplumunun ünlülere olan güveni neden azalıyor?
Tabloya şöyle bir baktığımızda görüyoruz ki Mayıs 2007’de hiç kimseye güvenmeyenler yüzde 32 oranındaymış. Eylül ve Kasım 2007 arasında ciddi bir sıçrama olmuş ama en yüksek oran yüzde 66 ile Ocak 2008’de yaşanmış. Son dönemde ise oran, yüzde 61. Bu rakamlar reklamlarında ünlü oynatmak isteyen ajansları ve reklamverenleri oldukça düşündürecek gibi…

ÜNLÜLER NE DEDİ?

Celebrity Güven Endeksi araştırmasına başlandığı sırada ‘Hiçbir ünlüye güvenmiyorum’ diyenlerin oranı yüzde 30’lardaydı. Son dönemlerde bu rakam yüzde 60’lara kadar yükseldi. Listenin müdavim ünlülerine sorduk: Sizce ünlülere duyulan güven neden azalıyor? İşte ünlülerin görüşlerinden dikkat çeken cümleler…

Uğur Dündar


‘Ünlü’ kavramının erozyona uğradığı bir ülkedeyiz

Gülben Ergen


Güven, istikrar ve itibarla ilgili bir kavram

Hülya Avşar


Herkes ünlü artık

Beyazıt Öztürk


Hangi ünlüye, hangi güven?

Haberin devamını ve ünlülerin bu konudaki görüşlerini MediaCat Haziran sayısında okuyabilirisiniz.

Hazırlayan: Fulya ÇİMEN

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.