Unilever Türkiye’nin ilk sertifikalı ‘yeşil’ ofisi

OMO, Sana, Dove, Lipton, Knorr, Algida gibi markalarıyla hızlı tüketim ürünleri sektörünün lideri olan Unilever Türkiye, çevre dostu yeşil ofisi ile...

23.09.2009 - 00:00 | MediaCat

OMO, Sana, Dove, Lipton, Knorr, Algida gibi markalarıyla hızlı tüketim ürünleri sektörünün lideri olan Unilever Türkiye, çevre dostu yeşil ofisi ile "Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED" sertifikası aldı. ABD Çevre Dostu Binalar Konseyi tarafından geliştirilen kriterlerin oluşturduğu LEED, binaların çevreye olan etkisini tüm ayrıntılarıyla değerlendiriyor.

Tasarım sürecinde enerji ve su verimliliği, çalışanların sağlık ve mutluluğu gibi konular üzerinde yoğunlaşılan yeşil ofis, Unilever Türkiye’nin sürdürülebilirlik gündemi çerçevesinde hayata geçirildi.

Türkiye’nin önde gelen hızlı tüketim ürünleri şirketi Unilever Türkiye, yeşil ofis konseptiyle Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) sertifikası almaya değer görüldü.

Unilever Türkiye’nin yeni merkez binasının doğal kaynakların kullanımıyla tasarlandığını belirten Unilever Türkiye CEO’su ve Unilever Asya, Afrika, Orta ve Doğu Avrupa Başkan Yardımcısı İzzet Karaca, “Sürdürülebilir Kalkınma planımızın önemli parçalarından biri olan yeşil ofisimizle enerji ve su tasarrufunu en üst düzeye taşıdık. Çalışanlarımızın verimli bir iş gücüne ulaşmaları için tüm ayrıntılara sahip olan yeşil ofis, Unilever’in canlılık misyonuna uygun olarak tasarlandı. Çevre dostu yaklaşımlarımızı ve yeşil binamızı bu denli önemli bir sertifikayla belgelemekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

Unilever Türkiye, küresel ısınmanın etkilerini azaltmak için marka gündemini sürdürülebilirlik stratejilerine taşıdı. Bu strateji dahilinde hayata geçirilen yeşil ofis, sürdürülebilirlik gündeminin en önemli noktalarından birini oluşturuyor. Sosyal sorumluluk vizyonunu her geçen gün geliştiren Unilever Türkiye, sürdürülebilir ve gelişmeye açık bir gelecek için, her türlü faaliyeti sırasında küresel ısınmanın ve tükenen enerji kaynaklarının olumsuz etkilerini en aza indirmeyi ve gerekli önlemleri almayı işinin ayrılmaz bir parçası olarak görüyor.

Sürdürülebilirlik stratejilerinin başlangıcı olarak Türkiye’de konsantre ürün akımını Yumoş markası ile başlatan Unilever’in Yumoş Extra ürünü, çevreyi korumaya yönelik üstün performanslı ürünlerin gerekliliğini tüketiciye kanıtladı. Yeni OMO Konsantre ile enerji, ambalaj ve su tasarrufu alışkanlığını tüketicilere kazandırmak için önemli bir adım daha atan Unilever Türkiye, 2009’un Nisan ayında yeşil ofise taşınarak sürdürülebilirlik gündemini yaşam tarzının merkezine oturttu.

Unilever Türkiye’nin yeşil ofisi, düşük enerji kullanımlı ekipmanlarla donatıldı, tasarım aşamasında yüksek izolasyon değerleri kullanıldı. Kağıtsız bir konsepte sahip ofiste, yıllık ortalama %30 oranında daha az elektrik harcanacak. Yeşil ofis projesi kapsamında verimli su armatürleri seçilmesi, çatıya düşen yağmur suyunun toplanıp yeniden değerlendirilmesi gibi su tasarrufu sağlayan uygulamalar sayesinde de standart bir ofise oranla %40 daha az su israfı olacak.

Ofis içerisinde ısı ve ışık konforunu sensörler sayesinde sürekli kontrol altında tutacak olan Unilever Türkiye, yerleşim planını çalışanların dışarıyı görebileceği ve günışığından maksimum seviyede faydalanabileceği şekilde tasarladı.

Unilever Türkiye’ye LEED sertifikasını alma sürecinde Altensis firması danışmanlık hizmeti verdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.