Facebook ve Twitter’ı fırsata dönüştüren markalar

ABD'li perakendeciler müşterileri ile bağlantı kurabilmek için Facebook ve Twitter gibi sosyal ağları etkin olarak kullanıyor ve önemli fırsatlar yakalıyorlar...

23.09.2009 - 00:00 | MediaCat

ABD’li perakendeciler müşterileri ile bağlantı kurabilmek için Facebook ve Twitter gibi sosyal ağları etkin olarak kullanıyor ve önemli fırsatlar yakalıyorlar. İşte, sosyal paylaşım ağlarını iyi bir pazarlama arenasına dönüştüren markaların öyküleri…

Türkiye’de sosyal medya henüz kurumlar için popüler bir pazarlama arenası olmasa ve sosyal paylaşım ağlarının kullanımı bireysel bazda kalıyor olsa da, pek çok ülkede sosyal paylaşım ağlarının etki gücü keşfedilmiş durumda. Özellikle ABD’de perakendecilik sektöründe, sosyal paylaşım ağlarının kullanımında önemli başarı hikayeleri var. Aşağıda, sosyal medyayı bir pazarlama aracı olarak kullanan ve bu ağlarda fanlar yaratarak değerlerini artıran bazı markalar listeleniyor.

Best Buy: Elektronik perakende devi Best Buy, Twitter’da, bir tanesi firmanın “pazarlama” kanalı vazifesini gören, birkaç tane *feed kurdu. 9 binin üzerinde ziyaretçisi olan bu hesapta indirimler ile fiyatlar hakkında ayrıntılı bilgiler veriliyor. Ayrıca hesap üzerinden ürünleri alan insanlara yardım eden ve sorularını yanıtlayan müşteri temsilcileri aracılığıyla kullanıcılarına destek sağlanıyor.

Starbucks: Starbucks, sosyal ağları kullanan markaların öncüsü olarak görülüyor. Kahve zincirinin Twitter ile bağlantılı olarak değişik ülkelere özgü feedleri var, örneğin bu hesaplardan birisi İspanyolca olarak hizmet veriyor. Ve Starbucks şu anda Facebook’un en popüler markası olarak görülüyor.

Taco Bell: Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda, birkaç hesap aracılığıyla müşterilerine ulaşmaya çalışan firmalar da yer alıyor. Restoran zinciri Taco Bell’in Twitter’da, promosyonlu fiyatlara haberlere ve yarışmalara ilişkin **tweetlere doğrudan ulaşabilecek 2.800 taraftarı var. Taco Bell Truck hesabında ise Taco Bell Truck’ın nerelerde olduğu, hangi güzergâhın menüsünde yer alan yiyeceklerden ikram amaçlı verdiği gibi bilgiler yer alıyor. Benzer olarak, Taco Bell’in, Taco Bell 4 Teens hesabı, genç insanlara “liseden mezun olmak, yardımsever olmak, insiyatif sahibi yetişkin olmak” gibi konularda bilgi vermeye odaklanıyor.

Sears: Süper marketler zinciri Sears’ın da aynı şekilde Facebook’ta 25.000’den fazla taraftarının olduğu bir profil sayfası var. Web sitesine ve mobil portallarına bağlantıların yanı sıra Sears’ın marka profilinde en güncel reklamlarının yapım aşamaları gösteriliyor. Ayrıca sayfa, müşterilerinin “evdeki kahramanlar” başlıklı yardım kampanyasına katılmasına imkan sağlıyor.

Aeropostale: Giyim zinciri Aeropostale’ın, 250.000’nin üzerinde Facebook bağlantısı (link) bulunuyor. Firma, Facebook’ta hesabı olmamasına rağmen, linkler aracılığıyla “duvar kâğıtları” gibi indirilebilir öğeler sağlıyor.

Netflix: Neredeyse 50.000 taraftarı bulunan dvd kiralama firması Netflix de Facebook’u kullanıyor ve böylece firmaya özel olarak kurulmuş olan Netflix.com üyelerinin de bir birbirleriyle düşüncelerini paylaşmalarına olanak sağlıyor.

Charlotte Russe: Kadın giyimi konusunda tasarımlar yapan Charlotte Russe ise Facebook’ta web kullanıcılarının ürünleri rahat rahat inceleyebilecekleri, portalda bulunan bağlantılarıyla fikirlerini tartışabilecekleri bir katalog yarattı.

1-800-flowers.com: 1-800-flowers.com isimli site de bu yaklaşımı bir adım ileri götürerek, insanların Facebook’ta ürün satın alabilmelerine olanak sağlayacak bir mağaza hesabı açtı.

Kaynak: www.medyaloji.net
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.