Unilever çocukları hedefleyen gıda reklamlarını durduracak

2020 sonu itibarıyla uygulanacak kararın öncülüğünü dondurma kategorisi üstlenecek.

14.02.2020 - 11:47 | Sencer Uçar

Unilever'e yeni ajans

Unilever, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 21’nci yüzyılın en ciddi sağlık sorunları arasında gösterilen çocukluk çağı obezitesiyle mücadele kapsamında, çocuklara yönelik pazarlama ve reklam faaliyetlerini gözden geçirme kararı aldı.

FMCG devinden yapılan açıklamaya göre, yiyecek ve içecek kategorilerinde  geleneksel medyada 12 yaş altı çocuklara, sosyal medyada ise 13 yaş altı çocuklara yönelik pazarlama ve reklam faaliyetleri durdurulacak. Uygulanmasına 2020 sonu itibarıyla başlanacak karar doğrultusunda; influencer, ünlü ya da sosyal medya yıldızlarıyla esas hedefi 12 yaş altı çocuklar olan hiçbir işbirliği de yapılmayacak.

Unilever çizgi film karakterleri kullanımını da sınırlandıracak. Satış noktası materyallerinde bazı çizgi film karakterleri görünse bile, bunlar yalnızca spesifik besin profiline sahip ürünlerle sınırlı kalacak.

İlk adım dondurma kategorisinde atılacak

Unilever’in çocuklara yönelik yeni ilke ve yaklaşımının uygulanmasında öncülüğü dondurma kategorisi üstlenecek. Max, Paddle Pop, Twister gibi markaları  bünyesinde barındıran Wall’s (Türkiye’de Algida); sorumlu iletişim, sorumlu satış ve sorumlu geliştirme olmak üzere üç prensibe dayalı “Responsibly Made for Kids” taahhütüne sahip ilk global dondurma markası olacak.

Uygulanmasına dondurma kategorisiyle başlanacak Responsibly Made for Kids taahhütünün üç prensibi şöyle özetlenebilir:

  • Sorumlu iletişim: Reklam faaliyetlerinde çocuklara değil, çocukların hangi ürünleri tüketeceğine karar veren konumundaki ebeveyn ya da bakıcılara hitap edilmesi.
  • Sorumlu satış: Satış noktası iletişimini kapsıyor. Çocukların ürünlere rastlamamasının mümkün olmadığının farkında olan Unilever, dondurma ürünlerinin ambalaj ve fiyat etiketlerine Responsibly Made for Kids logosu yerleştirecek. Yetişkinler, hangi ürünlerin çocuklar için geliştirildiğini öğrenebilecek ve satın alma tercihlerinde bu bilgiyi göz önünde bulundurabilecek.
  • 2020 sonu itibarıyla dondurma ürünlerinin hiçbiri 110 kaloriyi geçmeyecek ve şeker miktarı da porsiyon başına 12 gram ile sınırlandırılacak.
Kaynak: Unilever.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.