UNICEF’ten gerilla reklam kampanyası

Oniria/TBWA tarafından Unicef için yapılan kampanya büyük ilgi gördü.

07.05.2013 - 11:36 | Haluk Kasarcı

UNICEF kimliksiz çocuklara ambiyans uygulaması ile dikkat çekti

Paraguay‘da doğan her dört çocuktan birinin nüfusa kaydının yapılmadığı, dolayısıyla resmi bir kimliğinin olmadığı biliniyor. Bu gerçeğe dikkat çekmek adına yapılan kampanya kapsamında UNICEF kısa süre içinde seçime gidilecek ülkedeki başkan adaylarına açık çağrıda bulundu.

Oniria/TBWA tarafından hayata geçirilen kampanya kapsamında Paraguay’ın Uruguay‘la oynadığı Dünya Kupası eleme turu maçı sırasında 2 televizyon ve 4 radyo kanalının spikerleri oyunculara maçın ilk birkaç dakikası boyunca yalnızca sırt numaraları ile seslendi. Maçın anlatımında bir süre oyuncu isimlerinin kullanılmamasının ardından spikerler UNICEF’in ‘Hepimiz bu oyuncular gibi bir isme ve bir milli kimliğe ihtiyaç duyuyoruz. Başkan adaylarınız bunun için ne yapıyor? Onlara sorun!’ mesajını iletti. Ajansın ikna ettiği ünlü isimler de maç sırasında #NoNameMatch etiketi ile tweet’ler göndererek, kampanyanın sosyal medyada da bilinirlik kazanmasını sağladı.

5 bin dolara mal edilen kampanya ile 800 bin dolarlık medya alanının kullanıldığı ve 7 milyon nüfuslu Paraguay’da 4 milyon kişinin UNICEF’in mesajını canlı olarak aldığı tahmin ediliyor. Başkan adaylarının her birinin seçilmeleri halinde konuyla ilgili çalışmalar yapacaklarını belirtmiş olmaları da kampanyanın yakaladığı başarıya işaret eden bir başka önemli veri.

Kaynak: Creativity Online

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.