MediaCat

UNESCO’dan kültür sektörüne ilişkin uyarı

UNESCO’nun yeni raporu, “kültür sektöründe eşi görülmemiş bir kriz” uyarısında bulunuyor.

UNESCO’dan kültür sektörüne ilişkin uyarı

UNESCO’nun paylaştığı yeni bir rapora göre, pandeminin başlangıcından bu yana yaratıcı endüstrilerde 10 milyon civarında iş kaybedildi ve binlerce insanın işi hâlâ tehlikede. Bugün yayınlanan rapor, pandemi gölgesinde geçen dönemde hükümetlerin sanat harcamalarındaki düşüşün kültür sektöründe eşi görülmemiş bir krizi tetiklediğine dikkat çekiyor.

Rapor, en sıkı önlemlerin devreye alındığı 2020’de yaratıcı endüstrilerin küresel brüt değerinin, yerel ve ulusal yönetimler tarafından başlatılan çeşitli sanatçı yardım programlarına rağmen 750 milyar dolar daraldığını gösteriyor. “Birçok ülkede sanatçılara tanınan sosyal güvenceler zaten yetersizdi ancak pandemi yaratıcı sektörlerde çalışanların ne kadar savunmasız olduğunu ortaya çıkardı” ifadelerinin yer aldığı rapor, kadrolu sektör çalışanlarına en az asgari ücret ödenmesi ve işgücünün büyük bölümünü oluşturan serbest çalışanlara daha iyi emeklilik ve sağlık güvencesi şartları sunulması gerektiğinin altını çiziyor.

UNESCO’nun kültürden sorumlu genel müdür yardımcısı Ernesto Ottone durumu, “Dünya genelinde toplum için hayati rol oynayan kültür ve sanat profesyonelleri için sürdürülebilir ve kapsayıcı bir çalışma ortamını nasıl inşa edeceğimizi yeniden düşünmemiz gerekiyor” sözleriyle yorumluyor.

Öte yandan, dünya genelinde sektörün işleyişini aksatan kısıtlamalara karşı protestolar da sürüyor. Son olarak, ocak ayında Hollanda Başbakanı Mark Rutte’ün ülkedeki spor salonları ve kuaför dükkânları gibi mekânları kapsayan kısıtlamaları kaldırması ancak tiyatro, konser ve sergi salonları ile müzelerin bir süre daha kapalı kalacağını açıklaması ilgi çekici bir protestoyu doğurmuş; bazı müze ve sanat galerileri bir günlüğüne kendilerine spor salonu veya kuaför dükkânı süsü vererek kapılarını açmışlardı. Protestoya Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi ve Vermeer’in ikonik İnci Küpeli Kız tablosuna ev sahipliği yapan Lahey’deki Mauritshuis Galerisi gibi prestijli mekânlar da katılmıştı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.