Umudun elbisesi

Lübnan gazetesi AnNahar, Beyrut patlamasının yıldönümünde halka umut aşılama gayesinde.

04.08.2022 - 17:29 | Sencer Uçar

Umudun elbisesi

İki yıl önce 4 Ağustos tarihinde Beyrut Limanı’nda büyük bir patlama gerçekleşmiş, 200’ü aşkın insan hayatını kaybederken 6 bine yakın insan yaralanmıştı. Liman civarında 300 bin kişinin yaşadığı 10 bin civarı bina patlamada hasar görmüş, kimi mahalleler saniyeler içinde yok olmuştu. Yeniden toparlanma evresindeki başkentte binalar hâlâ inşaat fileleriyle kaplı durumda. Lübnan gazetelerinden AnNahar’ın merkez ofisinin yer aldığı bina da dahil.

Lübnan’ı derinden sarsan Beyrut patlamasının ikinci yıldönümünde AnNahar, ajansı Impact BBDO ve uluslararası moda tasarımcısı Zuhair Murad ile birlikte, ekonomiden enerji krizine türlü sorunlarla boğuşan Lübnanlılara umut aşılamak için #RedressLebanon kampanyasını başlattı. Sorunlar karşısında halkın iradesini, güzelliğini ve direncini somutlaştırmak isteyen Murad, AnNahar’ın binasının dış cephesini kaplayan fileden bir elbise tasarladı. Gazetenin manşetleri saten kuşağa çizilerek, kırmızı kalple birlikte elbiseye eklendi.

AnNahar bugün Lübnanlıların huzuruna patlamada hayatını kaybedenlerin yakınlarının da yer aldığı insanların daha iyi bir Lübnan umutlarını konu edinen özel baskısıyla çıktı. Gazetenin özel baskısı raflara inşaat filesi içerisinde taşındı.

#RedressLebanon kampanyasında Lübnan’ın yüzölçümüne referansla 10 bin 452 adet NFT de satışa çıkarılıyor. NFT’lerden elde edilecek gelir, mental sağlığın Lübnanlıların temel insani hakkı olması için çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşu Idraac’a aktarılacak.

AnNahar ve Impact BBDO geçtiğimiz aylarda bu kez demokrasi için bir araya gelmişti. Seçim arifesindeki ülkede kâğıt ve mürekkep tedarikinde yaşanan sıkıntıları gerekçe gösteren hükümetin bahanesini bertaraf etmek adına 2 Şubat tarihinde baskıya girmeyen gazete, bir günlük kâğıt ve mürekkebi seçimde kullanılması için bağışlamıştı. Seçim Baskısı (The Election Edition) kampanyası bu yıl Cannes Lions’ta Print & Publishing kategorisinde Grand Prix ile ödüllendirilmişti.

KÜNYE

  • Reklamveren: AnNahar
  • Reklam Ajansı: Impact BBDO

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.