MediaCat

Uber CEO’su Travis Kalanick istifa etti

Şirketin adı son dönemde cinsel taciz ve sorunlu şirket kültürü tartışmalarıyla anılıyordu.

Uber CEO’su Travis Kalanick istifa etti

Kurulduğu 2009 yılından bu yana geçen sürede taze bir girişimden uluslararası bir ulaşım devine dönüşen Uber’in adı bir süredir ayrımcılık, cinsel taciz ve problemli şirket kültürü tartışmalarıyla anılıyordu. Uber, eski mühendislerinden Susan Fowler‘ın şirketteki cinsel taciz olaylarına dair yazdığı ifşa yazısının yanı sıra Waymo’ya ait ticari bilgi ve tasarımları çaldığı iddiasıyla Google’ın açtığı telif davası nedeniyle de zor günler geçiriyordu.

New York Times’ın haberine göre Uber’in beş büyük yatırımcı ve hissedarının baskısıyla istifaya zorlanan CEO Travis Kalanick, aralarında risk sermayesi şirketi Benchmark’ın ortaklarından Bill Gurley’nin de olduğu hissedarlardan gelen bir mektubun ardından istifa etme kararı aldı.

“Uber’i ileriye taşımak” başlıklı mektupta Kalanick’e derhal istifa etmesi gerektiğini ve şirketin yeni bir liderlik biçimine ihtiyaç duyduğunu yazan yatırımcılar, yaptıkları açıklamada, Travis Kalanick’in Uber’i daima ilk sıraya koyduğunu belirterek Kalanick’in CEO’luktan istifasıyla şirketin tarihinde beyaz bir sayfa açılacağını belirttiler.

Travis Kalanick ise konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Uber’i dünyadaki her şeyden daha çok seviyorum ve özel hayatımın bu zorlu döneminde yatırımcıların, Uber’in başka bir kavganın gölgesinde kalmak yerine ilerlemeye devam edebilmesi için, kenara çekilmem yönündeki taleplerini kabul ettim.”

CEO olarak görevlerinden istifa eden Travis Kalanick, Uber Yönetim Kurulu’ndaki koltuğunu koruyacak.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.