Twitter Spaces kullanıma açıldı

600 ve üzeri takipçisi olanlar Twitter Spaces özelliğini kullanarak sesli sohbet odası açabilecek.

04.05.2021 - 11:53 | MediaCat

Twitter Spaces kullanıma açıldı

Twitter’ın bir süredir test aşamasında olan sesli sohbet odası özelliği Twitter Spaces resmî olarak kullanıma sunuldu. 600 ve üzeri takipçisi olan Twitter hesapları bugün itibarıyla platformda sohbet odası oluşturabilecek.

Twitter’da takip edilen birisi sohbet odası başlattığında ya da bir odada konuştuğunda, canlı olduğu sürece zaman çizelgesinin üst kısmında mor renkli bir balon olarak görünecek. Sohbet odasına dinleyici olarak katılanlar, duyduklarına emojilerle tepki verebilecek, sabitlenmiş tweet’lere göz atabilecek, altyazılarla birlikte takip edebilecek, sohbet odasına tweet ya da DM gönderebilecek, konuşma talebinde bulunabilecek. Sohbet odasına konuşmacı olarak katılanlar konuşmanın yanı sıra tweet’leri odaya sabitleyebilecek, konuşulanları herkesin takip edebilmesi adına altyazıları açabilecek ve takipçilerinin sohbete katılabilmesi için sohbet odasına tweet atabilecek. Bir sohbet odası oluşturan kullanıcılar; kimin konuştuğunu, konuları ve titreşimi kontrol edebilecek.

Twitter Kıdemli Ürün Yöneticisi Esther Crawford, resmî olarak kullanıma sunulan Twitter Spaces’i, “Twitter’da canlı sesli sohbetleri bir süredir test ediyoruz ve insanların sesini duymanın, Twitter’daki konuşmalara yeni bir yol yarattığını fark ettik. Bunu kurduğumuzdan beri sohbet odası oluşturma imkânı milyonlarca insanın kullanımına açıldı ve geribildirimlerinize göre iyileştirmeler yapmaya devam ettik. Bugün Twitter’da 600 ve daha fazla takipçisi olan tüm hesaplara sohbet odası oluşturma olanağını getiriyoruz. Sohbet odası kurma olanağını herkese sunmadan önce daha fazla öğrenmeye, sohbet odası kullanımını kolaylaştırmaya ve insanların harika bir kitleyle keyif almasına odaklandık” sözleriyle değerlendirdi.

Host ve konuşmacıların kendilerini güvende hissetmeleri için güvenlik kontrolleri oluşturduklarını belirten Crafword, “Örneğin sunucu olarak, konuşmacıların sesini kapatabilir, mikrofonlarını kaldırabilir ya da konuşmacıyı sohbet odasından tamamen kaldırabilirsiniz. Yakın zamanda sunucuların aynı anda tüm konuşmacıları sessize alma imkânı ve daha kolay sohbet odası yönetimi için yeni bir yönetim sayfası ekledik. Herkes sohbet odasındaki diğer kişileri bildirebilir, engelleyebilir ya da sohbet odasını bildirebilir. Ayrıca, engellediğiniz kişiler yönettiğiniz yaptığınız bir sohbet odasına katılamazlar ve engellediğiniz biri katıldığınız bir sohbet odasında konuşuyorsa, etiketler ve uyarılar görürsünüz” dedi.

Twitter Spaces için ileriki dönemde bir dizi yeniliğin hayata geçirilmesi de planlanıyor. Kullanıcıların sohbetleri daha kolay takip edebilmeleri için hatırlatıcı planlayabilmeleri, başkalarıyla birlikte sunuculuk yapabilmeleri gibi yeni özelliklerin yanı sıra biletli sohbet odası özelliğiyle de Twitter kullanıcılarına gelir elde edebilme olanağı sunulacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.