Twitter reklam politikasını gevşetiyor

Platform, siyasi reklamlara yönelik tavrını değiştiriyor.

04.01.2023 - 17:04 | Simge Şenses

Twitter, eski CEO’su Jack Dorsey tarafından yürürlüğe konan ücretli siyasi reklamlara izin vermeme yönündeki uzun vadeli politikasını değiştiriyor. ABD’de yaklaşan seçimler öncesi açıklanan karar, Elon Musk’ın şirketin gelirlerini artırma çabalarının sonuçlarından biri olarak görülüyor.

Ekim ayında Elon Musk tarafından satın alınan Twitter, 2019 yılında bazı siyasi reklam türlerini yasaklamıştı. O dönemde şirket, siyasi etkinin satın alınmak yerine kazanılması gerektiğini; doğru olanın, politikacıların mesajlarını güçlendirmek için para harcamak yerine söyleyeceklerine gerçek bir ilgi uyandırmak olduğunu savunuyordu.

Musk, Twitter’ı devralırken hedeflerinden birinin platformda izin verilen içerik türlerine ilişkin kuralları gevşetmek olduğunu söylemişti. Milyarderin içerik denetimine yaklaşımı büyük markaları ürkütmüş, bazıları reklamlarının tartışmalı tweet’lerle birlikte görünmesini engellemek için Twitter’daki harcamalarını durdurma kararı almıştı.

Şirket, kararı paylaştığı tweet’te “Sosyal amaç bağlantılı reklamcılığın önemli konular etrafında kamusal iletişimi kolaylaştırdığına inanıyoruz. İleriye dönük olarak, reklam politikamızı TV ve diğer medya kuruluşlarınınkiyle uyumlu hâle getireceğiz” ifadelerini kullandı.

Twitter’ın siyasi reklamları yasaklaması, seçilmiş yetkililerin ve adayların reklam satın almasına izin veren Facebook ve diğer büyük sosyal medya şirketlerinin politikalarıyla çelişiyordu. Ayrıca, siyasi kampanyaları engelleyeceği ve bazı savunuculuk gruplarının mesajlarının yayılmasının önüne geçeceği endişesiyle muhafazakârlar ve liberaller tarafından tepkiyle karşılanıyordu.

Kaynak: The New York Times

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.