Twitter Oscar’a karnesini verdi

Rekorları alt üst eden rakamlarıyla Hollywood’un altın gecesi

05.03.2014 - 11:26 | Haluk Kasarcı

ABD başkanı Obama’nın bir süredir elinde bulundurduğu en çok retweet alan tweet rekoru, geçtiğimiz günlerde 86’ıncısı gerçekleşen Oscar ödül töreninde kırıldı. Törenin sunuculuğunu üstlenen Ellen Degeneres’in hesabından paylaştığı bol ünlülü selfie bugün itibarıyla 3 milyonun üzerinde retweet, 1,5 milyonun üzerinde de favori sayısına ulaşmış durumda. Peki, malum tweet’in bir geceden sabaha böylesi yüksek rakamlara ulaşması nasıl mümkün oldu? Birçoğumuzun aklını kurcalayan bu sorunun yanıtını, bu tweet’i dışarıdan gözlemleyen isimler kadar merak eden Twitter yetkilileri verdi.

Twitter’da Medya Bilimi Başkanı olarak görevini sürdüren Michael Fleischman dün yaptığı bir dizi açıklama ile 86’ıncı Oscar ödül töreninin Twitter’da yarattığı etkiyi değerlendirdi. Törenin gerçekleştiği Pazar gecesinden ertesi gün aynı saate kadar Oscar’la ilgili tweet’lerin tüm dünyada 3,3 milyar kez görüntülendiğini ifade eden Fleischman törenle ilgili 19,1 milyon tweet atıldığını belirtti.

5,5 milyon farklı kullanıcıdan gelen tweet’lerin twitter.com’un yanı sıra mobil olarak da izlendiğinin altını çizen Twitter Medya Bilimi Başkanı, toplamda 37 milyon kişinin bu sayede etkinliği Twitter’dan izlediğini ifade etti. Bu rakamın önemi şovu izleyen toplam izleyici sayısının 43 milyon olduğu hatırlandığında daha kolay anlaşılıyor.

Ellen Degeneres’in Rekor Kıran Tweet’i

Başkan Obama’nın ikinci kez ABD başkanlığına seçildikten sonra attığı ‘4 Yıl Daha’ tweet’ininretweet’lenme sayısını kısa sürede geride bırakan Degeneres’in tweet’i de Fleischman’ın açıklık getirdiği konulardan biriydi.

Buna göre Degeneres’intweet’i:
Twitter üzerinde 8,1 milyon kişi tarafından toplamda 26 milyon kez,
13 bin 711 siteye gömülü olduğundan, bu siteler aracılığıyla 24 saat içinde 6,8 milyon kez,
Toplamda 32,8 milyon kez görüntülendi.
24 saat içinde 2,4 milyon kez retweet’lendi.

Kaynak: Mashable

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.