Eski moda brief’lere elveda!

Ad Age yaratıcı brief üzerine üç yeni yaklaşım ortaya koyuyor.

05.03.2014 - 11:03 | Tuğba Özögretmen

Yaratıcı brief üzerine kafanızda bin bir türlü fikir dolaşıyor olabilir. Ancak hemen söyleyelim, artık reklam dünyası geleneksel brief verme yöntemlerine meydan okuyor. Gündemde ise yeni alternatifler var. PJA Advertising & Marketing CEO’su Phil Johnson, Ad Age’te kaleme aldığı yazısında, yaratıcı brief yöntemlerinde gündemde olan üç etkili yolu ele aldı.

Brief 1: Gerçek zamanlı brief
Johnson’un ele aldığı ilk yöntem Critical Mass CCO’su Conor Brandy’nin uygulamasına dayanıyor. Brandy’nin yöntemi, reklamveren tarafından kaleme alınmış ve kreatif ekibe sunulmuş bir brief kağıdından ziyade, her iki tarafın aynı odada toplanarak brief’i beraber oluşturma deneyimine dayanıyor. Yerleşik tüm kurallara meydan okuyan bu yöntemi, davetlileri mutfağa çağırarak şefle birlikte yemek pişirmelerini talep eden gerçek zamanlı bir tecrübe olarak adlandırmak mümkün. Deutsch’un eski ortağı Greg DiNoto bu yeni yöntemi, “İşte bu ajans ve reklamvereni gerçekten iş ortağı yapan bir yöntem” şeklinde değerlendiriyor.

Brief 2: Haber odası gibi işlenen brief
DiNoto ortaya koyduğu ikinci yöntemi anlatırken, öncelikli olarak bugünün geleneksel brief’lerinin, markanın tek yönlü ifade ve bakış açısını yansıttığını; ancak önemli olanın markanın tüm ekosistemine uygun bir harita yaratmak olduğunun altını çiziyor. DiNoto, “Brief, markanın değerlerini vurgulayan kodları olabildiğince az barındırmalı. Brief’ler markanın dış dünyayla kuracağı bağı yaratmak üzere programlanmalı” diyor. İşte bu noktada ikinci sıradışı yöntem, bir haber odası mantığıyla işlenen, kreatif ve taktiksel fikirleri bir araya getiren ve gerekli noktalarda güncellenen bir brief formatı olarak karşımıza çıkıyor.

Brief 3: Slogan brief
Yaratıcı brief üzerine son yöntem Google’un reklam ekibinde yer alan kreatif direktör Kim Snow’dan geliyor. Snow, “Gerçekten iyi bir brief, stratejik bir fırsatı yakalamak için oluşturulmuş süper zekice bir içgörüye dayanandır. İşte hepimizin peşinde koştuğu şey bu. Gizli bir silah… İster brief, ister manifesto, ister bir cep dolusu mucize olarak adlandırın; fark etmez” diyor ve ekliyor, “Sonuçta elimize geçen şey ‘fiziksel’ bir varlık olmalı- bir sayfa, bir cümle, bir harita… Bir slogan ya da savaş narası hissi vermeli; kurallar ve kaideler bütünü değil.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.