MediaCat

Twitter hakkında en kullanışlı 10 istatistik

Bilim konuşsun, ROI’niz şenlensin!

Twitter hakkında en kullanışlı 10 istatistik

Sosyal medya baş döndürücü bir hızla değişip dönüştüğü için burada varlık göstermek isteyen özel ve tüzel kişilerin hisse çıkaracak kıssalara ihtiyacı var. Olanı biteni pratik sonuçlara işaret eden mantıksal kurgulara indirgeyebilmek önemli. Bunun için istatistiki veriler vazgeçilmez. Ama hangi istatistikler?

Fast Company’nin yayınladığı, sosyal medya çözümleri sunan Buffer’dan Beth Cooper’a ait derleme oldukça kullanışlı bir paket olmuş. Twitter’dan yüksek verim elde etmek isteyen kullanıcılar burada mutlaka kendilerine göre bir şey bulacaktır. İstatistikler bizlere fısıldıyor, onlara kulak verelim.

1) Twitter kullanıcılarının markalarla etkileşimi hafta sonları yüzde 17 artıyor

Oysa markaların sadece yüzde 19’u hafta sonları tweet atıyor. Hafta sonu kim uğraşacak diyenler için tweet’lere önceden zaman ayarı çeken programlar mevcut.

Sosyal medya bilimcisi Dan Zarrella’nın bulgularına göre de Cuma, Cumartesi ve Pazar’ları tıklanma oranları artıyor.

Twitter hakkında en kullanışlı 10 istatistik

2) Resim link’i olan tweet’ler, olmayanlara oranla 2 kat fazla etkileşim yaratıyor

Facebook’taki gibi Twitter’da da resimle takviye edilmiş paylaşımlar insanları daha çok çekiyor.

3) 100 karakterden az tweet’ler yüzde 17 daha fazla etkileşim yaratıyor

Burada da durum Facebook’takine benzer.

Dan Zarella’nın bulgularına göre link barındıran tweet’ler 120-130 karakterli olduklarında en yüksek tıklanma oranını sağlıyorlar.

Twitter hakkında en kullanışlı 10 istatistik

4) Twitter’da varlığı en hızlı büyüyen demografik grup 55-64 yaş arası kullanıcılar

Takipçilerinizi artırmak istiyorsanız daha ileri bir yaş aralığında bulunan yeni kullanıcıları göz önünde bulundurabilirsiniz. Twitter’ın kullanıcı tabanı genişledikçe yaş temelindeki demografik çeşitlilik artıyor. Bu sosyal medyanın geneli için geçerli bir durum.

5) Hashtag’li tweet’ler 2 kat daha fazla etkileşim yaratıyor

Tabii hashtag sayısını asgari düzeyde tutmak kaydıyla. Bir veya iki hashtag, üç veya daha fazla hashtag’e göre yüzde 21 daha fazla etkileşim yaratıyor. Bunun sebebi hashtag’lerin Twitter kullanıcılarının ilgi gösterdikleri sohbet veya gündemlere referans vermesi. Amacınız etkileşimse uygun hashtag’leri seçmeniz önemli.

Twitter hakkında en kullanışlı 10 istatistik

6) Markalardan bahseden kullanıcı tweet’lerin yüzde 66’sı mobil cihazlardan atılıyor

Mobil kullanıcıları hedeflerken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Mobil cihazlarda görüntülenebilen sitelere link vermek önemli. Belli bir kullanıcıya atfen yazılan tweet’lerde kullanıcı adı ve hashtag link’lemek önemli, mobil cihazlarda yeni bir pencere açmak ve arama yapmak eziyet çünkü.

7) Twitter’a çoğunlukla mobil cihazları aracılığıyla bağlanan kullanıcıların gün içindeki rutin seyahatleri esnasında Twitter’da olmaları ihtimali yüzde 181 daha yüksek

Tweet atarken muhataplarınızın nerede ve ne yapıyor olabileceklerini göz önünde bulundurmak önemli. Mesela sabah atılacak bir tweet’in muhatap bulma ihtimali görece yüksek, çünkü sabahları evden işe giden pek çok insan aradaki boş zamanı mobil cihazlarıyla dolduruyor.

Böyle insanların ders veya mesai saatlerinde Twitter’a bağlanmaları ihtimali yüzde 119 daha yüksek. O yüzden deneyip görene kadar, zaten millet işinde gücündedir düşüncesiyle bu saatlerde tweet atmamazlık etmeyin. Öte yandan akşam yemeği saatlerinde atılan tweet’ler görece daha fazla oranda ziyan oluyor.

Twitter hakkında en kullanışlı 10 istatistik

8) Amplifier’ların direkt mesaj yollamaları ihtimali yüzde 122 daha yüksek

Twitter’ın kendi araştırmasına göre ‘amplifier’lar, yani herhangi bir tweet’i retweet etmeleri ve içeriği yaygınlaştırmaları ihtimali diğer kullanıcılara göre daha yüksek olan kullanıcılar, daha yüksek oranda direkt mesaj kullanıyorlar. Ayrıca bunların yüzde 90’ı televizyon programları hakkında tweet atıyorlar. Bu da bu kullanıcıların Twitter’ı eşiyle dostuyla haberleşmek için bir araç olarak gördüklerini ve gün içinde neler yaptıklarını (TV izlemek gibi) anlatmak için kullandıklarını gösteriyor.

Twitter direkt mesajla ilgili sürekli yeni düzenleme getiriyor. Eğer istenilen kişiye direkt mesaj tekrar yollanabilir hale gelirse amplifier’ların önemi artar.

Twitter hakkında en kullanışlı 10 istatistik

9) Retweet’lenme çağrısı yapan tweet’lerin retweet’lenme şansı normalden 12 kat, açık açık ‘Retweet’leyin’ yazanlarınki normalden 23 kat daha fazla

Bu oldukça ilginç. Herhangi bir şekilde retweet edilmesi istendiği belirtilen tweet’ler, bu isteği dile getirmeyen tweet’lere göre 12 kat daha fazla tweet’leniyor. Ama ‘RT’leyin’ yerine ‘Retweet’leyin’ yazan tweetler normalden 23 kat daha fazla retweet’leniyor.

Twitter hakkında en kullanışlı 10 istatistik

10) Link veren tweet’lerin retweet’lenme şansı yüzde 86 daha fazla

Resim linki barındıran tweet’ler kadar normal bir link paylaşan tweet’ler de kullanıcıları cezbediyor. Ama ilki etkileşim oranını artırırken ikincisi retweet’lenme oranını artırıyor. Eğer amacınız etkileşimden ziyade erişimse bu durumu göz önünde bulundurmak önemli.

Kaynak: Fast Company, Fotoğraf: filippominelli@flickr

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.