Tweetlerinize dikkat edin!

İngiltere mahkemesinin tweetleri "kamu malı" olarak kabul etmesi ile ilgili kararı tartışma yarattı.

10.02.2011 - 00:00 | MediaCat

İngiltere mahkemesinin tweetleri "kamu malı" olarak kabul etmesi ile ilgili kararı tartışma yarattı.

Markalar ve ünlü isimler, tweetlerinin olay yaratmasına alıştı. Fakat sıradan orta-düzey bir yöneticinin tweetleri gazete de yayımlanınca yeniden kişisel gizlilik tartışmaları ortaya çıktı.

İngiliz kurumsal finans ve çözüm uzmanı Sarah Baskerville onu takip eden 700 arkadaşı dışında Tweetler’inin ülke çapında yayılmasını hiç beklemiyordu. Tweeter sayfasına katıldığı dersin hocası hakkında "yaygaracı" ve "kafadan çatlak", "şarap içtim, başım dönüyor", yemekten sonra "yorgunum, çalışmak yerine evde oturmak istiyorum" yazdı.

Bunların yanı sıra, tweeter sayfasında politik düşüncelerini de paylaşarak hükümetin sağlık programını, ücret kesintilerini eleştiren Baskerville, bunları kişisel düşünceleri olarak yazıyordu, herhangi bir şirketin temsilcisi olarak değil.

Sarah Baskerville sıradan bir kamu çalışanıyken, U.K. Daily Mail Kasım 2010’da Sarah’nın tweetlerini gazetede izinsiz olarak "Biri bu kişiyi tweetlemeden durdursun" (Oh please stop this twit from tweeting, someone) başlığı altında yayınladı.

Ms. Baskerville kişisel gizliliğine saldırıldığı ve haberin, tweetlerini olduğu gibi yansıtmaması ve gerçekleri çarpıtması gerekçesiyle Basın Şikayet Komisyonuna başvurdu.

Komisyonun kararı ise şaşırtıcıydı. Gazetenin Sarah Baskerville kamu çalışanı olduğu için tweetleri yayınlama hakkı olduğuna karar verildi. Ayrıca Baskerville’in mesajının retweet özelliğinden dolayı sadece onu takip eden 700 kişi değil pek çok farklı kişi tarafından -gazetede yayımlanmasa da- okunabileceği dile getirildi.

Bu haber yayınlandıktan sonra 1000’nin üzerinde yeni takipçisi olan Baskerville’in Aralık ayından beri bütün eski tweetleri sildiğini ve hiç yeni tweet girmediğini görüyoruz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.