MasterIndex sömestre araştırması açıklandı

MasterCard tarafından, tüketicilerin yarı yıl tatili ile ilgili planlarını, tatil boyunca yaptıkları alışverişleri ile bu alışverişler için ayırdıkları bütçeleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilen “MasterIndex Sömestre Tatili” araştırması sonuçları açıklandı.

10.02.2011 - 00:00 | MediaCat

MasterCard tarafından, tüketicilerin yarı yıl tatili ile ilgili planlarını, tatil boyunca yaptıkları alışverişleri ile bu alışverişler için ayırdıkları bütçeleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilen “MasterIndex Sömestre Tatili” araştırması sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre yarı yıl tatilinde ortalama ek harcama tutarı 267 TL

MasterCard tarafından, tüketicilerin yarı yıl tatili ile ilgili planlarını, tatil boyunca yaptıkları alışverişleri ile bu alışverişler için ayırdıkları bütçeleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilen “MasterIndex Sömestre Tatili” araştırmasına göre, ailelerin yüzde 54’ü tatil boyunca evde oturdu. Tatil yapan kesimin ortalama tatil süresi ise 8.3 gün oldu. 
 
Katılımcıların yüzde 35’i sömestre tatili boyunca harcamalarının arttığını, artış tutarının ise ortalama 267 TL seviyesinde olduğunu söyledi. Ailelerin yüzde 72’si çocuğuna karne hediyesi verdi. Karne hediyesi olarak para vermek, bir etkinliğe götürmek ve oyuncak almak ilk sıralarda yer aldı. 
 
Sömestre hediyesi çoğunlukla alışveriş merkezlerinden alındı ve özellikle giyim ve restoran harcamalarında ödeme kredi kartları ile yapıldı.

MasterCard tarafından Yöntem Araştırma Danışmanlık’a, Türkiye’nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde yaptırılan “MasterIndex Sömestre Tatili” araştırması, ailelerin sömestre tatilini nasıl geçirdiklerini, tatil boyunca bütçelerinde yaşanan değişiklikleri, karne hediyesi alıp almadıklarını ve harcamalarını ne şekilde yaptıklarını ortaya koydu.

MasterIndex sonuçlarına göre; ailelerin yüzde 54’ü tatil boyunca evlerinde oturdu. Yüzde 27’lik kesim sömestre tatili boyunca çalışmaya devam ederken, yüzde 25 akraba ya da ailelerini ziyarete gitti. 15 – 19 yaş grubundaki gençlerin yüzde 13’ü ise kursa ya da dershaneye giderek tatilini geçirdi. Tatil yaptığını söyleyen ailelerin ise ortalama tatil süresi 8.3 gün oldu.

Araştırmaya Katılanların yüzde 35’inin Yarı Yıl Tatili Döneminde Harcamaları Arttı

Araştırma katılımcılarına sömestre döneminde harcamalarında artış olup olmadığı sorulduğunda halkın yüzde 35’i bir artış olduğunu belirtti. Özellikle 65 yaş üstü grubun harcamalarındaki yüzde 50’lik artış dikkatleri çekti. Bu grubu yüzde 47’lik artışla 35 – 44 yaş grubu takip etti.

Harcamalardaki Artış Tutarı Ortalama 267 TL

Ebeveynlere sömestre nedeniyle harcamalarındaki artış tutarı sorulduğunda ortalama 267 TL yanıtı alındı. Bu artış tutarı yüksek gelir gruplarında 348 TL’ye kadar çıkıyor. Katılımcılar yarı yıl tatili harcamalarını sırasıyla alışveriş merkezlerinde (% 48), pazarlarda (% 35), küçük mahalle dükkanlarında (% 29), diğer büyük mağazalarda (% 24) ve outlet merkezlerinde (%9) yaptıklarını beyan ederken, özellikle kıyafet ve restoran harcamalarında ödeme aracı olarak kredi kartı tercih edildi.
 
Ebeveynlerin Yüzde 72’si Hediyesi Verecek

Öğrenim çağında çocuğu olanlara, çocuklarına karne hediyesi alıp almadıkları sorulduğunda, katılımcıların yüzde 72’sinin karne hediyesi aldığı, bu hediyelerin de yüzde 32’sinin para vermek, yüzde 17’sinin etkinliğe götürmek, yüzde 16’sının oyuncak almak, yüzde 12’sinin elektronik alet almak, yüzde 12’sinin teknolojik alet almak, yüzde 6’sının kitap almak, yüzde 4’ünün ise seyahat hediye etmek yönünde olduğu görüldü.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.