MediaCat

Türkiye’nin bayram harcamaları

Kurban Bayramı haftasında yapılan harcamalar geçtiğimiz yıla göre üç kat arttı.

Türkiye’nin bayram harcamaları

Ödeme kuruluşu PayTR, tüketicilerin bayram harcamalarını incelediği araştırmadan elde ettiği verileri yayınladı. 1-13 Temmuz aralığını kapsayan verilere göre, bayram harcamaları geçtiğimiz yıla göre üç kat artarken, ortalama sepet tutarlarındaki artış yüzde 105 olarak gerçekleşti.

Online işlem hacminde yüzde 146, işlem adedinde yüzde 20 artış görüldü. Ortalama sepet tutarı ise 366 Türk lirası olarak izlendi.

En çok harcama ev eşyalarına yapıldı

En çok harcama yapılan ilk dört il İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara olurken, Denizli de bu yıl listeye dahil oldu. Geçtiğimiz yıl beşinci sırada yer alan Antalya ise bu sene sıralamada yer almadı.

En çok ürünün satıldığı kategori bir önceki yıla göre yüzde 595 artışla ev eşyaları olurken, onu gıda, dijital oyunlar, aksesuar & giyim ve kozmetik kategorileri izledi. İşlem adedi bazında ise zirve kadın hazır giyim ürünlerinin oldu. Onu, ev eşyaları, aksesuar & giyim, reklamcılık hizmetleri ve dijital oyunlar izledi.

Alışverişlerde mobil ön planda

Kurban Bayramı haftasında alışverişlerin yüzde 66’sı erkek, yüzde 34’ü kadın tüketiciler tarafından yapıldı. Cihaz tercihinde ise mobilin açık ara üstünlüğü göze çarptı. Alışverişlerin yüzde 76’sı mobilden, yüzde 24’ü desktop üzerinden yapıldı.

Kredi kartı kullanımı yüzde 161 arttı

Bayram alışverişlerinde ödeme kanalı olarak çoğunlukla kredi kartı tercih edildi. Tüketicilerin yüzde 67’si ödemelerini kredi kartıyla, yüzde 21’i ise debit kartla yaptı. Geri kalan yüzde 12’lik kısım tercihini mobilPOS, linkle ödeme gibi alternatif ödeme kanallarından yana kullandı.

Geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla kredi kartı kullanımında işlem hacmi bakımından yüzde 161, işlem adedi bakımından yüzde 22 artış gerçekleşti. Kredi kartıyla yapılan işlemlerin ortalama sepet tutarındaki artış yüzde 115 olurken, ortalama sepet tutarı ise 503 Türk lirası olarak izlendi.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.