Türkiye’de tutan hikâye yaratmak

Brand Week Istanbul'un ikinci günü sona erdi.

07.11.2019 - 19:13 | MediaCat

Brand Week Istanbul’un ikinci gününde öğlenden sonraki ana salon oturumların ilkinde sahneye Türklerin Bilinçaltında 20 Bin Fersah sunumuyla Future Bright Kurucu ve Yönetici Ortağı Akan Abdula çıktı. Harward Business School profesörlerinden Gerald Zaltman’ın ZMET tekniğiyle nasıl bilinç altına inildiğine değinen Abdula, aynı teknik üzerinden Türkiye’nin bilinç altını yorumladı.

Tüketicinin anksiyete ve bağlantı problemi yaşadığını belirten Abdula, markalara şu tavsiyelerde bulunuyor:

  • Anksiyeteyi anlamaya ve azaltmaya odaklanın.
  • Katmanlaşmaya katkıda bulunmayın, yatay kesen duygulara odaklanın.
  • Bilgi ihtiyacı metodolojilerinizi yeniden yapılandırın.
  • Kategorinizde yeniden bağlantı kurmanın ne anlama geldiğini keşfedin.
  • Kategorinizde denge ne anlama gelir, keşfedin.
  • Kaynak konuşmayın, müşterinize elindekilerle ne yapabileceğini anlatın çünkü oyunun yeni adı beceriklilik.

Türkiye’de tutan hikâye yaratmak

Yönetmen Fatih Aksoy, yönetmenliğini yaptığı Kadın dizisi oyuncularından Seray Kaya ve FNG Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Mehmet İçağasıoğlu’nun bir araya geldiği oturumda, Türkiye’de tutan hikâyeler yaratmak üzerine keyifli bir sohbet gerçekleşti. Fatih Aksoy, yönetmenliğini yürüttüğü projeleri ve Türk dizilerini baz alarak sektör için önemli iki pazar olduğundan bahsetti: Çin ve Japonya. Türkiye’den dünyaya satılan dizileri göz önüne aldığımızda, ülkede sevilen bir yapımın dünyada da tercih edildiğine dikkat çekti.

Kardeşlerin rekabeti, aşkın halleri ya da anne baba olmak gibi insan meseleleri için izleyicinin her dönem tercih edeceği hikâyeler olduğunu belirterek bir dizinin tutması ve tutan hikâyeler yaratmanın da yine insandan geçtiğini söyledi. Kadın dizisindeki kötü karakteri canlandıran Seray Kaya, dışarıda o kadar olmasa bile Instagram’da maruz kaldığı zorbalıkları, ayrıca girdiği rolden uzaklaşmanın ve tepkilerden uzak kalmanın zorluklarını anlattı.

Geçtiğimiz zamanlarda bir grup reklamveren, ortak bir karar alarak şiddet içeren dizi ve filmlere reklam vermeme kararı almıştı. Mehmet İçağasıoğlu ise reklamverenlerin bu konuda elbette özgür olduğunu fakat FOX TV olarak bu tarz senaryolara yer verilmediğini aksine kadın gücünü esas alan Kadın dizisi özelinde bünyelerinde bulunan diğer yapımlarda da bu konuda hassas olduklarını söyledi.

Sohbetin devamında sektörü ekonomik açıdan değerlendiren Fatih Aksoy, İstanbul’u ziyarete gelen pek çok insanın aslında sadece dizilerde sabah akşam geçişlerinde kullanılan İstanbul sahnelerinin, daha önce İstanbul’a hiç gelmemiş insanları nasıl etkilediğine ve başka ülkelere satılan dizilerin de ülke ekonomisine nasıl bir katkı sağladığına değindi.

Marka amacından marka aktivizmine

Havas Group Global Insights Director Maryline Pellerine ile Reckitt Benckiser Hijyen Pazarlama Direktörü Tarık Bayar, Bu Markaların Bir Anlamı Olmalı başlıklı oturumla Brand Week sahnesindeydi. Tüketicilerin markalardan güçlü beklentileri olduğunu belirten Pellerine, bu beklentileri rakamlarla destekleyerek açıkladı. Pellerine’nin paylaştığı bilgilere göre tüketicilerin yüzde 77’si markalar var olmasaydı bunu önemsemeyeceğini söylüyor. Bu noktada Pellerine, markaların bir taahhütle tüketicisinin karşısına çıkması gerektiğini ancak buna karşılık taahhütlerle sonuçlar arasında kopukluk yaşandığının altını çiziyor.

Pellerine, anlamlı marka olmayı üç kavramla açıklıyor: işlevsel, kişisel fayda sağlayan yani tüketiciyi mutlu eden ve kolektif fayda sağlayan yani toplumsal bir soruna dokunan. Araştırmalarına göre ev bakımı kategorisinde yüzde 42 ile işlevsel yararlar, bir markanın pazara girişini engelleyici en zorlu adım olarak görülüyor. Onu yüzde 30 ile kolektif yararlar, yüzde 28 ile de kişisel fayda takip ediyor. Kolektif faydada etik faktör önde geliyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.