Turkish Daily News’in ismi değişti

Doğan Grubu'nun İngilizce yayın yapan günlük gazetesi Turkish Daily News (TDN) bugünden itibaren yeni ismi...

03.11.2008 - 12:46 | MediaCat

Turkish Daily News, bugünden itibaren Hürriyet Daily News adı ve yeni yüzüyle yayında..

Turkish Daily News (TDN) bugünden itibaren Hürriyet Daily News (HDN) olarak yayın hayatına devam edecek. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Judson, gazetenin arka yüzünün ters basılacağını belirterek, ‘Türkiye’de ilk kez çift taraflı gazete basacağız’ dedi.

Doğan Grubu’nun İngilizce yayın yapan günlük gazetesi Turkish Daily News (TDN) bugünden itibaren yeni ismi ve yeni yüzüyle okuyucularıyla buluşacak. Hürriyet Daily News (HDN) olarak yoluna devam edecek gazetenin özellikle ekonomi ve dış haberler bölümlerinde içerik genişletilecek. Yeni gazetede İstanbul haberlerini içeren Metronom, resmi diplomasi sayfalarının yanı sıra resmi olmayan diplomasi haberlerinin yer aldığı Track II, ekonomi ve finans sayfaları da farklı bir üslup ve tasarımla sunulacak. Gazete, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Janus (çift taraflı) şekilde basılacak. Yeni mizanpajında gazetenin arka sayfası ters basılacak.

Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni David Judson, değişimin arkasında yatan gerekçeyi, “Küresel değişime ayak uydurmak” olarak özetliyor. Judson, bu değişimi 47 yıldır TDN ismiyle çıkan gazetenin kendini bulması olarak nitelendiriyor. Küresel gazetecilikte değişen trendlerin izi sürülerek böyle bir değişime gidildiğini anlatan Judson, klasik expat (bir ülkede yaşayan yabancı nüfus) gazeteciliğinin terk edildiğini ve yeni yükselen medya değerlerinde İngilizcenin giderek yaygınlaştığını söylüyor.

TABULAR ZORLANACAK

Artık okuyucunun bölge insanının vizöründen gördüklerini, bölge insanından okumak istediğini kaydeden Judson, “İnsanlar yıllardır kendi kültürleiyle ilgili haberleri batılıların gözünden okumaktan çok sıkıldı. Kendi dillerini bile anlamayan bu insanların kendi sorunlarına ortak olamayacağı gerçeğini çok derinden hissetti. Yeni gazetede eğer bir muhabir Doğu’ya gidiyorsa hem Kürtçe hem Türkçe konuşacak. Eğer Ermeni sorunuyla ilgili bir haber yapacaksa, Ermenice bilecek.”

Dünyaya bakıldığında büyük bir değişimin var olduğunu dile getiren Judson, “Yükselen medya paradigması diyebileceğimiz bir şey bu. El Cezire, Bloomberg, 24 saat İngilizce yayın yapan Fransız kanalları. Yani ingilizce giderek yaygınlaşıyor. Bu gazeteyi bu yeni paradigmanın parçası yapmak istiyoruz” diyor.

Judson, Türkiye ile ilgili olarak yurtdışı yayınlarda sadece belli konulara yönelik haber yapılmasını da yeni gazeteyle kırmayı hedefliyor. Namus cinayetleri, Ermeni meselesi, laiklik, düşünce özgürlüğü gibi Türkiye’nin bambaşka gündemleri de olduğunu kaydeden Judson, “İşte bunları göstereceğiz. Gelenekselliği zorlatacağız ve böylece daha fazla okuyucuya ulaşacağız “ diyor.

EKONOMİ HABERLERİ ARTACAK

Türkiye gibi yükselen bir pazarda en fazla ilgi çeken konunun İngilizce ekonomi haberleri olduğunu vurgulayan Judson, dünyada paranın izlediği yolun okuyucuyu da çektiğini ifade ediyor. En fazla internet üyeliklerinin Londra, Brüksel, New York’da olduğuna dikkat çeken Judson, şöyle devam ediyor: “Doğan Grubu Hürriyet Gazetecilik A.Ş ilk kurulduğunda ulusal bir şirketti. Ancak bugün 12 ülkede operasyonlarını yürüten, kârının yüzde 40’ı yurtdışından gelen bir şirket durumunda. Dolayısıyla uluslararası içeriğin çok daha zengin olması gerekiyor. Dış haberler çok daha güçlü ve farklı bir formatta geliyor. Avrupa, Rusya, Orta Asya, Ortadoğu ve Kafkaslar’da neler olup bittiğini farklı bir çerçeveden vereceğiz.”

Genel Yayın Yönetmeni David Judson, tüm bu köklü değişiklikleri gerçekleştirirken, Hürriyet gibi bir gücün arkalarında olmasının kendilerine büyük avantajlar sağlayacağını ifade ediyor.

Kaynak:Referans Gazetesi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.